2021 Dijital Pazarlama Trendleri

04-01-2021

Fatma Yüksel

Dijital Pazarlama

2021 Dijital Pazarlama Trendleri

2020’nin küresel değişimleri, 2021 dijital pazarlama ortamında derin bir şekilde hissedilecek. Markalar, teknoloji ve kitlesel-toplumsal hareketlerdeki ileri sıçramalarla yeniden şekillenen yepyeni bir tüketici davranışıyla karşı karşıya. Artık her şey farklı olduğu gibi dijital pazarlamacılar ve markalar da değişen bu dünya düzenine ayak uydurmak için farklı uygulamaları benimseyecek. İşte, 2021’in dijital pazarlama trendleri…


 

Müşteri Segmentasyonu

 

Müşteri segmentasyonu yeni değil, ancak 2021'de yeni zirvelere ulaşmasını bekliyoruz. Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketleri, kullanıcılarında depolanan çok fazla veriye sahipler. Manuel segmentasyon artık tercih edilmiyor. Müşteri segmentasyonu sayesinde, büyük dijital reklam algoritmaları mükemmel kitleyi mikro bölümlere ayırabilir. Amaç, daha fazla etkileşim, müşteriyi elde tutma ve daha düşük reklam maliyetleri elde etmektir.


 

Google Ads İçin Otomatik Teklif Verme

 

2020, dijital pazarlamacıların Google reklamlarını optimum performans için manuel olarak ayarladıkları son yıl olabilir. Otomatik teklif verme, reklamı herhangi bir dijital insan pazarlamacısından daha iyi ayarlayabilir ve optimize edebilir.


 

Sosyal Medyada Alışverişe Açık Gönderiler

 

Sosyal medya platformlarının, kullanıcıların uygulamadan çıkmadan satın alma işlemlerini tamamlamalarına olanak tanıyan bir sistem haline gelebilir. Platform ile e-ticaret siteleri entegre edilerek alışverişe izin verilebilir. 


 

Görsel Arama İçin SEO 

 

Google'ın çığır açan görüntü tanıma AI algoritması olan Google Lens sayesinde, arama motoru pazarlaması kelimelerin alanından resim ve videoların alanına taşınıyor. Google’ın Tersine Görsel Arama uygulaması sadece başlangıçtı. Kullanıcılar artık çeşitli bağlamlar elde etmek için Google'a görseller girebilir. 


 

Sesli Arama İçin SEO

 

Sesli arama, SEO'nun bir sonraki sınırıdır. Giderek daha fazla kullanıcı, masaüstlerinde ya da akıllı telefonlarında sesle etkinleştirilen AI asistanları kullanıyor. Hatta kullanıcıların çoğu, yazmak yerine arama motorlarında da konuşmayı tercih ediyor. SEO uzmanları, sesli aramaların metin aramalarından farklı sonuçlar verdiğini keşfediyor. 2021'de, söz konusu organik pazar payından daha fazlasını yakalamak adına, SEO kriterini karşılamak için farklı uygulamalara ihtiyaç duyulacak. 


 

Öne Çıkan Snippet

 

Alakalı Google aramalarında olabildiğince üst sıralarda görünmek için uzun zamandır SEO stratejileri altın değerinde kabul ediliyor. Öne çıkan Snippet ise Google'ın, kullanıcının herhangi bir şeyi tıklamadan sorusunu yanıtlamaya çalışmak için kullandığı, vurgulanmış metnin "öne çıkan bir parçası". Buradaki zorluk, ilgiyi en üst düzeye çıkarmak ve kullanıcının daha fazla içerik için tıklamasını sağlamak. Haliyle yeterli bilgi sunarak "öne çıkan snippet" için sıralamaya dahil olmak gerekecek.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler