AMD İşlemciler ile İntel İşlemciler Arasındaki Fark Nedir?

07-01-2021

Ahmet Arif Öz

Teknoloji

AMD İşlemciler ile İntel İşlemciler Arasındaki Fark Nedir?

Yeni bir bilgisayar alanların en çok merak ettiği konulardan biri, AMD ile İntel arasındaki fark olarak karşımıza çıkıyor. İşlemci piyasasının devlerinden biri olan İntel, uzun yıllardır performans açısından üst sıralarda yerini alıyor. Ancak AMD de son dönemlerde birçok açıdan başarılı hamleler gerçekleştiriyor. 

 

İşlemciler arasındaki fark, genellikle oyunlarda ve yüksek performans gerektiren işlerde ortaya çıkar. Peki, bu farklar tam olarak neler? Gelin, yakından bakalım.


 

AMD ve İntel Performans Farkı

 

İntel işlemcilerin oyun alanında AMD işlemciye nazaran daha iyi bir performans gösterdiği herkes tarafından bilinmekte. Ancak AMD işlemciler de genel anlamda zorlu işlerde başarı gösteriyor. İntel işlemcilerde tek çekirdek – yüksek performans şeklinde bir yol izlense de AMD işlemcileri iş parçacığı ve çekirdek sayısına göre daha zengin bir kapasiteye sahip. Oyun alanında İntel’i başarılı yapan, tek çekirdeğin AMD’nin toplam çekirdeğinden daha iyi olması ve oyunlarda 4 veya 6 çekirdek yerine daha az kullanmasıdır. 

 

Ancak oyun alanındaki fark, düşünüldüğü kadar büyük değil. Çoğu zaman 5 – 10 FPS gibi düşük farklar görülüyor. Buna ek olarak oyunlarda her ne kadar İntel, 1080 görüntü kalitesinde yüksek performans gösterse de AMD işlemciler de 4K değerinde İntel ile aynı değerlere sahip. Bunun da ana sebebi, AMD’nin yoğun baskı altında daha başarılı olması. 


 

AMD mi İntel mi?

 

İntel ve AMD karşılaşmasında genellikle performans baz alınır. 2016 yılına kadar bu iki işlemci arasında büyük bir uçurum vardı ve İntel öndeydi. Ancak 2017 yılından itibaren AMD, büyük çapta gelişimlerle bu farkı kapattı, diyebiliriz. 

 

Performans farkı, yukarıda da belirttiğimiz gibi ofis programlarının çalıştırılması, yazılımların çalıştırılması gibi işlerde değil, daha yüksek performans gerektiren alanlarda ortaya çıkar. Kimi uygulamalarda AMD, kimisinde de İntel daha başarılı oluyor. Ancak ısınma söz konusu olduğunda AMD’nin bazı işlemcilerinin İntel’e göre daha az ısındığı bir gerçek. 

 

AMD mi İntel mi derseniz, İntel oyun konusunda, daha fazla çekirdeğe sahip AMD’den çok az farkla daha iyi performans sergiliyor. Ancak AMD’nin son dönemlerdeki işlemcilerinde ön bellek boyutunun artırılması ve yüksek saat hızları, aradaki bu farkı kapatıyor. Fiyat açısından ise AMD işlemcilerinin daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

 

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler