B2B Yazılım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

24-08-2021

Fatma Yüksel

Web Dünyası

B2B Yazılım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bir e-ticaret web sitesine sahip olmak, günümüzde birçok B2B şirketi için olmazsa olmaz görünüyor. Business to Business yani işletmeden işletmeye ticaret olarak da bilinen B2B, çeşitli yazılımlar sayesinde daha da avantajlı hale dönüşebiliyor. 

Online bir varlığa sahip olmak artık 'olsa iyi olur' değil; tüm işletmelerin insanlara ulaşabilmeleri ve markalarını büyütebilmeleri için bir zorunluluk haline geldi. Bu, artık dijital varlığını korumak isteyen her firma için önemlidir. 

Online B2B e-ticaretindeki popülerlik, kısmen kendi çevrimiçi mağazalarına sahip olmanın artan verimliliğini fark eden işletmelerden kaynaklanıyor. Üretici ve toptancılardan distribütörlere kadar her tür satıcı, çevrimiçi iş yapabilme olanağından yararlanmaktadır. Bulut bilişim platformlarının artan kullanılabilirliği, B2B şirketlerinin online varlıklarını oluşturmalarını ve yönetmelerini kolaylaştırıyor. 

 

B2B Yazılım Nedir?


B2B e-ticaret yazılımı, B2B tüccarlarının e-ticaret web sitelerini barındırmasına ve online işlemler oluşturmasına olanak tanır. Envanter ve satışlardan vergi hesaplamalarına kadar her şeyin yönetilmesine yardımcı olan ve aynı zamanda pazarlama faaliyetlerini kolaylaştıran teknolojidir. Temel olarak hem ilk web sitesi oluşturucusu hem de online işin perde arkasındaki sistemdir.

B2B yazılımı, B2C yazılımından farklıdır çünkü her birinin farklı bir hedef müşteri grubu vardır ve bu nedenle onlarla etkileşim için farklı stratejiler gerektirir. B2B işletmeleri, müşterileri bir ürün satın almak için kredi kartı kullanımına teşvik etmiyor. Bir B2B ticaret platformunun amacı, işletmeleri çekmek ve onlarla uzun vadeli bir ittifak oluşturmaktır. 

Özel bir B2B platformu, büyük veya küçük işletmelerin müşterilerle doğrudan bir kanal oluşturmasına, dönüşüm oranlarını iyileştirmesine ve marka bilinirliğini artırmasına yardımcı olmalıdır. 

Şirket içi B2B yazılımı, manuel güncellemelerle ilgilenen ve sorun gideren yerinde çalışanlar tarafından kurulur ve yönetilir. Bu tür bir yazılım, barındırılan çözümlere göre ekstra bir esneklik katmanı sunduğu için e-ticaret perakendecilerine biraz çekici gelebilir.

 

B2B Yazılımı Nerelerde Kullanılır?


Modern işletmelerin onsuz yaşayamayacağı bir şey varsa, o da yazılımdır. Yazılım uygulamaları sadece hayati iş verilerini toplayıp depolamakla kalmaz, aynı zamanda iş süreçlerini de basitleştirir. Ayrıca, çok çeşitli birbirine bağlı görevleri otomatikleştirdikleri için, kontrol edilmediği takdirde herhangi bir işletme için maliyetli olabilecek insan hatasını ortadan kaldırırlar. 

Bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, ürünlerinizi sergilemek ve müşteri işlemlerini kolaylaştırmak için kullandığınız platform çok önemlidir. Gezegendeki en iyi ürünlere sahip olabilirsiniz, ancak kullandığınız e-ticaret sisteminde gezinmek zorsa, güven vermiyorsa ve ürünlerinizi mümkün olan en iyi şekilde sunmak için yeterli donanıma sahip değilse, bu sistemden avantaj sağlayamıyorsunuz demektir. Bu nedenle doğru e-ticaret yazılımına gereksiniminiz vardır. 

B2B için özel olarak geliştirilen yazılımlar, toplu sipariş ve B2B'ye özel ödeme özellikleri gibi yalnızca B2B'ye ait özellikler taşır. Sorunsuz ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunar. B2B tüccarlarının çarpıcı, ilgi çekici siteler oluşturmasına olanak tanır ve platformlar arasında müşteri veri paylaşımını hızlı ve sorunsuz hale getirmek için çeşitli üçüncü taraf çözümlerle entegre olur.

 

B2B Yazılımı Nasıl Olmalı?


Sağlam bir B2B yazılımı şunları içermelidir:

  • 7/24 erişilebilirlik: Bir B2B platformu 'her zaman açık' olmalıdır. Müşterilerin yanıt almak için mesai saatlerini beklememeleri gerekiyor. 
  • Uyumluluk: B2B yazılımı, GDPR ve diğer önemli gizlilik yönergelerini karşılayabilmelidir.
  • Kolay pazarlama: Yazılım, müşteri iletişimini kolaylaştırmak için çeşitli pazarlama platformlarıyla bütünleşebilmelidir. 
  • Kapsamlı B2B işlevselliği: İyi bir B2B platformu, B2B alıcılarına yönelik e-ticaret özelliklerine sahip olmalıdır. Örneğin, toplu sipariş/fiyatlandırma, hesap yönetimi ve çoklu gönderim ve ödeme seçenekleri mutlaka olmalıdır.  
  • Kullanım kolaylığı: B2B satış karmaşık bir iş olabilir, bu nedenle dijital bir şablon kullanabilmek işlemleri kolaylaştırabilir. 
  • Kullanıcı dostu: Yazılım, kullanıcı dostu bir arayüz oluşturabilmek adına sezgisel ve özelleştirilebilir olmalıdır.
Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler