Backlink Nedir?

16-01-2021

Fatma Yüksel

SEO

Backlink Nedir?

Web dünyasıyla ilgileniyorsanız, backlink terimini pek çok kez duymuşsunuzdur. Peki, bunun ne anlama geldiğini gerçekten biliyor musunuz? Birçok insan ve özellikle yeni başlayanlar, bloglarına ve e-ticaret sitelerine gelen trafiği artırabilecek nitelikte olan backlink gücünü görmezden gelebiliyor. Şimdi, backlink hakkında bilmeniz gerekenleri açıklayalım. 


 

Backlink Ne Anlama Gelir?

 

Başka bir web sitesinden sizin web sitenize yönlendirilen bağlantıya backlink denir. Herhangi bir web içeriğinde, işiniz, hizmetiniz ya da ürününüzle ilgili olan web sitenize bağlantı eklenmesi, backlink oluşturmak anlamına geliyor. Backlink’ler yönlendirilen alanlar olarak bilinir. Gelen veya giden bağlantılar şeklinde de adlandırılabilir. 

 

Geri bağlantılar, web sitenizin daha geniş bir kitleye görünür olmasını sağladığından, önemli uygulamalardan biridir. Daha fazla backlink sayısı, web siteniz için daha fazla trafik ve müşteri demektir.


 

Backlink Almanın Faydaları Neler?

 

Geri bağlantıların, arama motoru sıralamalarını iyileştirmekten bir web sitesine daha fazla trafik yönlendirmeye kadar büyük ölçüde katkıda bulunduğu birkaç faktör var. Backlink’lerin avantajlarını inceleyelim.

 

Artan Güvenilirlik

 

Web site güveni veya itibarı, herkes için önem arz eder. Güvenilir platformlardan backlink almak, aşağıdaki konularda ek fayda sunar:

 

  • İnsanlarla daha güçlü bir bağ kurmak
  • Okuyucu sayısını artırmak
  • PageRank
  • Daha hızlı indeksleme
  • Daha yüksek katılımlar
  • Daha çok trafik ve satış

 

Daha İyi Google Taraması

 

Google botlar zeki ve akıllıdır, işlerini bilirler. Bütün gün ve gece boyunca gezinirler. Bu otomatikleştirilmiş botlar, harika bir içerik yazdığınızı, iyi bir blog yazarı olduğunuzu veya ürünlerinizin yüksek kalite sunduğunu bilmiyorlar… Bu yüzden, Google botları web sitenizin her köşesine yönlendirmek size kalıyor. İşte backlink burada da devreye giriyor. Google botlar için daha fazla yol yaratmak ve dikkat çekmek için backlink’lerden faydalanabilirsiniz. 

 

Trafik Kazanmak

 

Güvenilir web platformları, sizin web sitenize bir bağlantı verdiğinde, kullanıcıların sitenizi ziyaret etme olasılığı yüksektir. Bu da direkt olarak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı olumlu şekilde etkileyebilir.

 

SEO Optimizasyonunu Geliştirir

 

Backlink’ler, arama motorlarına kalite sinyali vererek SEO optimizasyonunu geliştirirler. Arama motorları, web sitenize bağlantı ekleyen diğer web sitelerini fark ettiklerinde, platformunuzun kaliteli olduğuna dair alarm alır. Bu da site sıralamanızın iyileşmesi anlamına gelir. 

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler