Backlink ve Hacklink Arasındaki Fark Nedir?

25-01-2021

Fatma Yüksel

SEO

Backlink ve Hacklink Arasındaki Fark Nedir?

İşletmenizin çevrimiçi varlığınızı iyileştirmek veya herhangi bir web sayfanızın görünürlüğünü artırmak istiyorsanız, başka online platformlardan gelen geri bağlantılara da ihtiyacınız var. İnternette işletmenizin refahına katkı sağlayacak uygulamalardan olan geri bağlantılar, backlink ismiyle tanınıyor. Geri bağlantılar, Google’ın en önemli üç sıralama faktöründen biridir. Bu da birçok işletme sahibi ve pazarlamacı açısından backlink alımını teşvik eder. Bununla birlikte bazı web site sahipleri ve SEO hizmeti sunan kişiler tarafından benimsenen hacklink işlemi de vardır. Peki, backlink ve hacklink arasındaki fark tam olarak nedir?


 

Backlink Nedir?

Basit bir ifade ile backlink’ler, web'deki farklı bir kaynaktan sayfanıza gönderilen bağlantılar demektir. Arama motorlarının web sitenizin güvenilir bir kaynak olup olmadığını belirlemesi için, geri bağlantılarınızın sayısı ve kalitesi oldukça önemlidir. Bu nedenle, otoriter kaynaklardan ne kadar çok geri bağlantı alırsanız, arama motorlarının üst sıralarında görünme şansınız o kadar yüksek olur. Kaliteli backlink almak bir zor olabilir. Bu işlem, sosyal medya sayfalarınızda içerik yayınlamaktan ve web sitenize bağlantı eklemekten çok daha fazlasını gerektirir. Her geri bağlantı, siteniz için bir övgü görevi görür. Arama motorları, özellikle siteniz yeniyse, bunu bir güven işareti olarak düşünecektir. Kaliteli geri bağlantılara sahip olduğunuzda, web siteniz için iyi bir itibar oluşturacaksınız ve bu da arama motorlarının sitenize daha fazla trafik yönlendirmesini sağlayacaktır. 


 

Hacklink Nedir?

Bir nevi backlink olarak bilinse de hacklink, aslında bir black hat SEO stratejisidir. Bu da demek oluyor ki, hacklink uygulaması Google tarafından doğru kabul edilmeyen, yasal ve etik olmayan bir geri bağlantı türüdür. Çünkü hacklink işleminde, platformunuza geri bağlantı aldığınız sitenin sahibi bu durumdan habersizdir.


 

Backlink ile Hacklink’in Farkı

Backlink tam anlamı ile doğal bir uygulamayken, hacklink’ler hem etik değildir hem de yasal olarak kabul edilmez. Google tarafından hacklink’lerin algılanması, web sayfanızın ceza almasına ve arama motorlarından silinmesine yol açabilir. Hatta, hacklink çıkışı yapılan web site sahipleri ile aranızda hukuki problemlerin oluşması bile söz konusudur. Backlink ise tam anlamıyla Google ve SEO dostu bir uygulamadır.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler
Flexible Boru Makinası