Chrome Flash Player Desteğini Kesiyor

19-12-2020

Ahmet Arif Öz

Web Dünyası

Chrome Flash Player Desteğini Kesiyor

 

Adobe, geçtiğimiz günlerde web sitesinde, şirketin Adobe Flash Player ürününe yönelik desteğin yaklaşan sonu hakkında bilgi veren yeni bir destek sayfası yayınladı. Yayınlanan bilgiye göre Adobe Flash Player desteği 31 Aralık 2020'de sona eriyor. Kullanıcılar, Adobe Flash Player yazılımını o zamana kadar cihazlarından kaldırmış olmalıdır. Adobe, kullanıcılara ürün için yaklaşan desteğin sona ermesiyle ilgili bildirimler göndererek hatırlatma yapacaktır. Çoğu tarayıcı satıcısı, tarayıcılarda Flash Player işlevselliğini zaten sınırlamaya başlamıştır. Örneğin Google Chrome, onu kullanan kullanıcılar için yaklaşan Flash Player desteği hakkındaki bilgileri görüntüler ve Flash Player'ın tarayıcıda nasıl etkinleştirildiğini sınırlandırır. Şirket, Flash'ın kullanımını engellemek için tarayıcıda çeşitli gelişmeler meydana getirmiştir. Adobe'nin Flash içeriğinin artık destek sona erdikten sonra 31 Aralık 2020'den sonra Flash içeriğine elveda edeceğiz gibi görünüyor. Eski Flash sürümlerinin kod yürütmeye devam etmesi mümkündür. Ancak bunlar Adobe'nin daha yeni sürümlerde yamaladığı güvenlik sorunlarına sahiptir.


Adobe Flash Player Nedir?

 

flash player nedir

 

Flash Player, 20 yıldır web üzerinde oyun oynama, video izleme ve uygulama çalıştırma gibi durumları şekillendirmeye yardımcı oldu. Ancak son birkaç yılda Flash daha az yaygın hale geldi. Üç yıl önce, masaüstü Chrome kullanıcılarının yüzde 80'i her gün Flash içeren bir siteyi ziyaret ediyordu. Bugün kullanım sadece yüzde 17 ve düşmeye devam ediyor. Bu eğilim, sitelerin Flash'tan daha hızlı ve daha fazla güç verimli olan açık web teknolojilerine geçtiğini ortaya koyuyor. Ayrıca bu web teknolojileri daha güvenlidir. Böylece alışveriş yaparken, bankacılık işlemlerinde veya hassas belgeleri okurken daha güvenli olabilirsiniz. Ayrıca hem mobil hem de masaüstünde çalışırlar. Böylece en sevdiğiniz siteyi her yerde ziyaret edebilirsiniz. Açık web teknolojileri, geçen yılın sonlarında sitelerin Flash'ı çalıştırmak için sizden izin istemeye başlamasıyla Chrome için varsayılan deneyim haline geldi. Chrome, önümüzdeki birkaç yıl içinde, önce Flash'ı daha fazla durumda çalıştırmak için izninizi isteyerek ve sonunda varsayılan olarak devre dışı bırakarak Flash'ı aşamalı olarak kaldırmaya devam edecek. Flash'ın 2020'nin sonuna doğru Chrome'dan tamamen kaldırılacağını ifade edebilmemiz mümkündür.


Adobe Flash Player’a Elveda!

 

flash player desteği

 

Bugün Flash Player kullanan bir siteyi düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, bunun sizi nasıl etkilediğini merak ediyor olabilirsiniz. Site açık web standartlarına geçiş yaparsa, o sitede Flash çalıştırma istemlerini artık görmemeniz dışında çok fazla fark görmeyeceksiniz. Site Flash'ı kullanmaya devam ederse ve siteye Flash'ı çalıştırma izni verirseniz, 2020'nin sonuna kadar çalışacaktır. Web'in Flash içermemeye hazır olduğundan emin olmak için Adobe, diğer tarayıcılar ve büyük yayıncılarla çok fazla yakın çalışma yapıldı. Araştırmalar, hala Flash içeriği barındıran yüz binlerce (milyonlarca olmasa da) web sitesi olduğunu gösteriyor. Web Teknolojileri Araştırmaları sitesi Alexa (Amazon'un sesli asistanı) ile ölçülen, dünyanın en büyük 10 milyonun üzerinde web sitesi tarafından kullanılan web teknolojilerinin Flash Player’ı günümüzde kullanmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Flash, bu ay ölçtüğü sitelerin % 2,6'sı tarafından istemci tarafı programlama dili olarak kullanılıyor. Bu durum Flash kullanan ilk 10 milyon sitenin 260.000'ine eşittir. Dünyada kaç web sitesi olduğuna dair çeşitli tahminler var ve çoğu 1.5 milyar ile 2 milyar arasında olduğunu öne sürüyor. Bu da aslında Flash içeriği çalıştıran sayının on milyonlarca değilse bile milyonlara ulaşacağı anlamına geliyor. Flash Player olmadan web siteleri nasıl bir hal alacak merak ediyoruz doğrusu.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler