Core Web Vitals Nedir?

01-01-2021

Fatma Yüksel

SEO

Core Web Vitals Nedir?

Kullanıcı deneyiminin kalitesini optimize etmek, web üzerinde yer alan bir sitenin uzun vadeli başarı sağlamasının anahtarıdır diyebiliriz. İster firma sahibi, ister geliştirici ya da pazarlamacı olun, Core Web Vitals sitenizin deneyimini ölçmenize ve sonuçları daha da iyileştirme fırsatlarını belirlemenize destek olabilir. Sitenizi 2021’deki büyük algoritma güncellemesine hazırlamak adına, Core Web Vitals hakkında bilmeniz gerekenleri açıklayalım. 

Core Web Vitals Nedir?

Core Web Vitals, web'de harika bir kullanıcı deneyimi sunmak için oluşturulan bir Google girişimidir. Google, sitelerin performanslarını ölçmek ve sonuçları raporlamak için geçmişten günümüze bir dizi araç sunmuştur. Site sahiplerinin, kullanıcılarına sağladıkları web sayfası deneyiminin kalitesini anlamak için performans gurusu olmaları gerekmez. Core Web Vitals, işleri basitleştirmeyi ve sitelerin en önemli ölçütlere odaklanmalarına yardımcı olmayı amaçlar.

Core Web Vitals, tüm web sayfaları için geçerli olan bir algoritmaya dayanır. Bütün site sahipleri tarafından kullanılabilir. Sonuçlar, tüm Google araçlarında gösterilir. Algoritmaların her biri, kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü temsil eder. Core Web Vitals'i oluşturan metrikler her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Mevcut durumda kullanıcı deneyiminin üç yönüne odaklanılır. Bunlar:

  • LCP: Web’deki bir sayfanın yükleme performansını ölçer. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sayfanın, ilk yüklenmeye başladığı andan itibaren 2,5 saniye içinde açılması gerekir.
  • FID: Web’deki bir sayfanın etkileşimini ölçümler. Kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmak için sayfaların FID değeri 100 milisaniyeden az olmalıdır.
  • CLS: Web’deki bir sayfanın görsel kararlılığını ölçümler. İyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, CLS değerinin 0.1'den az olmasıyla da alakalıdır.

Core Web Vitals Neden Önemlidir?

Core Web Vitals, üç özel sayfa hızı ve kullanıcı etkileşimi ölçümlerinden oluşur. Bu, aslında Google'ın sayfa deneyimi puanının bir parçası olacak faktörlerin bir alt kümesidir. Core Web Vitals Google'ın sayfanızın genel kullanıcı deneyimini boyutlandırma yöntemi olduğundan, site sahipleri açısından büyük önem arz eder. Google, sayfa deneyimini resmi bir Google sıralama faktörü yapmayı planlıyor. Sayfa deneyimi, Google'ın kullanıcı deneyimi için önemli gördüğü, bir dizi faktörü kapsayacaktır. 

Ve Core Web Vitals bu puanın çok önemli bir parçası olacak. Google’ın açıklamalarına bakacak olursak, Core Web Vitals’in sayfa deneyimi puanınız bakımından önemli bir etki yaratacağını belirtmek doğru olur. Bu da demek oluyor ki, harika bir sayfa deneyimi puanı sitenizi sihirli bir şekilde Google'da ilk sıraya taşıyabilir. Böylece web sitenizin trafiği artabilir, hedef kitlenize daha kolay biçimde erişebilirsiniz. 

core web vitals kriterleri

Core Web Vitals Puanı Nasıl İyileştirilebilir?

2021'de Google, kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına sıralama algoritmasını güncelleyecektir. Bu değişikliğin amacı, geçmişte kullanılan PageRank ve sayfa içi hedefleme gibi geleneksel ve daha nesnel ölçütler yerine, SERP verilerine odaklanmaktır. Bu güncelleme yaklaşırken, sayfa deneyiminin farklı yönlerini ve sitenizi nasıl optimize edeceğinizi anlamak çok önemlidir.

Google’a göre bir sayfanın genel deneyimini belirlemek için önemli olan unsurlar:

  • Core Web Vitals: Bir sayfanın görsel yüklemesini, etkileşimini ve görsel kararlılığını ölçümleyen temel performans metriklerinin birleşimidir.
  • Mobil Uyumluluk: İçeriğin okunabilirliği, bağlantıların ve sayfa üzerindeki öğelerin tıklanabilir ve erişilebilir olup olmadığı dahil olmak üzere, web sitelerinin mobil cihazlarda ne kadar kolay kullanıldığına odaklanır.
  • Güvenli Tarama: Kullanıcıların güvenli bir şekilde web sayfasında gezinmelerini sağlamak için bir sitede saldırıya uğramış içerik ve kötü amaçlı yazılım vb. problemler olup olmadığını değerlendirir.
  • HTTPS: Bir web sitesi bağlantısının güvenilirliğine ve online platformun tavsiye edilen biçimde HTTPS’den sunulup sunulmadığına yoğunlaşır.
  • Müdahaleci Olmayan Geçiş Reklamları: Reklamlar nedeniyle sayfa içi içeriğin engellenmemesini sağlar.

Sitenizin bu değişikliğe hazır olduğundan emin olmak için, aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Bunlar, daha hızlı ve sorunsuz görsel yükleme, geliştirilmiş mobil kullanılabilirlik ve gelişmiş web sitesi güvenliği gibi alanları kapsar. 


Görsel Yükleme Sürelerini Hızlandırmak 

Anasayfa öğesinin ne kadar hızlı yüklendiğini ölçmek için LCP ve Core Web Vitals metriği devreye girer. Bir sayfanın LCP öğesinin ne olduğunu belirlemek için, sayfayı Chrome DevTools'ta inceleyin ve Performans sekmesine göz atın. LCP öğesinin ve ekranın üst kısmındaki içeriğin yüklenmesini hızlandırmak için tarayıcıya bu kaynakları öncelikli olarak getirmesini söylemek adına, önceden yükleme gibi yöntemler kullanabilirsiniz.


Uzun Görevlerin Süresini Kısaltın

Bir kullanıcının, tarayıcının bir sayfasına dokunarak veya tıklatarak yanıt vermesini beklemesine neden olabilecek birçok farklı sorun vardır. FID ile ölçümlenen şey aslında budur. Bu deneyim kullanıcılar için can sıkıcı olsa da, sorunu çözmek ve insan etkileşimleri ile tarayıcı yanıtları arasındaki bekleme sürelerini azaltmak amacıyla pek çok çözüm yolunu deneyebilirsiniz. Chrome DevTools'taki uzun görevler, ana sekme altındaki grafikte gösterilir ve kırmızı renkle vurgulanır. Sorunu çözmek için kod bölme ve komut dosyalarını daha küçük parçalar halinde sunma işlemi yapabilirsiniz.


Yüklenecek Görüntüler İçin Yer Ayırın

Üçüncü Core Web Vitals ölçüsü olan Kümülatif Düzen Kayması (CLS), sayfa yüklenirken bir sayfanın görsel düzeninin hareket etme miktarına bakar.

Bu, muhtemelen hepimizin deneyimlediği sinir bozucu bir UX alanını ölçmek içindir. Bir kullanıcı belirli bir bağlantıyı tıklamaya gider, ancak sayfa kayar ve sonunda yanlışlıkla sayfanın farklı bir alanına tıklar.

Yüksek CLS puanının ve dolayısıyla zayıf UX'in en yaygın nedenlerinden biri, görüntülerin ve gömülü kaynakların yükleneceği yeri ayırmamaktır. Chrome DevTools Performans sekmesinden, görüntüler ve gömülü kaynaklar için ayrılmış yeterli alan olup olmadığını inceleyebilirsiniz.


Web Sitenizde Mobil Uyuma Dikkat Edin

Mobil trafik son yıllarda masaüstü trafiğini aştıktan sonra, web sayfalarının mobil cihazlar için optimize edilmesi daha da önemli hale geldi. Bir web sitesinin mobil cihazlardaki düzeni ve kullanılabilirliği, kullanıcı deneyimini artırabilir veya kötüleştirebilir. Örneğin, kullanıcılar bir içeriği yakınlaştırmak zorunda kalmadan, mobil cihazda net ve erişilebilir bir şekilde görebilmelidir.

Web sitenizin mobil cihazlarda kullanılabilirliğini değerlendirmenin iki ana yolu vardır. Birincisi, Google Arama Konsolunda Mobil Kullanılabilirlik raporunu izlemektir. Bu rapor, ekrana uymayan içerik ve metnin çok küçük olması gibi sorunları işaretleyecek ve her sorundan etkilenen URL'lerin listesini size gösterecektir.

İkinci yöntem, temel sayfa şablonlarını Google'ın Mobil Uyumluluk Testi aracılığıyla çalıştırmaktır. Böylece sayfaları tek tek kontrol etmek zorunda kalmazsınız. 


Güvenlik Sorunlarını Denetleyin

Yükleme performansı ve mobil kullanılabilirliğin yanı sıra, web sitesi güvenliği de sayfa deneyiminin belirlenmesinde etkilidir. Dikkat edilmesi gereken temel güvenlik sorunları kötü amaçlı yazılımlar, istenmeyen yazılımlar, kimlik avı ve aldatıcı içeriktir. Web sitenizde kullanıcılarınızı riske atabilecek sorunlar olup olmadığını kontrol etmek için Google Arama Konsolundaki Güvenlik Sorunları raporuna bakabilirsiniz. 


Kaynakların HTTPS Üzerinden Sunulduğundan Emin Olun

HTTPS'yi bir sayfa deneyimi ölçütü olarak dahil etmek, Google'ın kullanıcı güvenliğini sağlamak istemesinden kaynaklanır. Güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden içerik sunmak, kullanıcılar için bir risk oluşturur ve onları daha savunmasız hale getirir.

Kullanıcılarınızın güvenli bir şekilde sitenizde gezinmesine izin vermek için, platformunuzun güncel bir SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olun. Ayrıca, URL'lerinizi ve sayfa içi kaynaklarınızı HTTPS'ye taşıyın.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler
Flexible Boru Makinası