CRM Nedir?

05-09-2021

Fatma Yüksel

Web Dünyası

CRM Nedir?

CRM’nin açılımı, Müşteri İlişkileri Yönetimi olmaktadır. Bu aslında genel bir sistemdir ve müşterilerle ilişkilerinizin tamamını yönetir. Bu sistem tek başına bir çözüm olamaz. Müşteri ilişkilerinizi etkin bir biçimde sürdürmek, analizlerini yapmak ve iyileştirmelerde bulunmak için müşterinizin işlerinin her adımını görebilen kapsamlı bulut çözümleri setine gereksinim duyarsınız. Herhangi bir CRM sistemi, iş performansı bakımından mühim olan satış sürecinde sizi her daim destekleyecektir. 

 

CRM Ne İşe Yarar?


Müşterilerle alakalı detaylı bilgilerle şirketler şu tarz işlemleri yapabiliyor:

 • Yeni üretilen ürünleri doğru zamanda, doğru biçimde, yerinde fiyatlarla sunabilir. Bu doğrultuda daha rahat satış yapabilir.
 • Servis ekipleri bu sayede problemleri çok daha hızlı bir biçimde çözecektir.
 • CRM ekipleri, geliştirme takımlarının çok daha kaliteli hizmetler oluşturmasına zemin hazırlar.
 • Müşteri ilişkileri yönetim sisteminin ne denli mühim olduğu konusunda meraka düşmüş olabilirsiniz.
 • Esasen rakip ürünler içerisinde ürün özellikleri bakımından çok az bir değişiklik bulunur. Asıl olarak birçok müşteri, işletmeyle alakalı tecrübelerini göz önüne alarak satın alma kararı alır. 
 • Kusursuz bir müşteri tecrübesi sağlamak açısından müşterinizin eksiksiz bir görünümüne gereksinim duyacaksınız. Müşteri ilişkileri yönetim sistemi web sitesi, e-mail adresi, reklamcılık ve çağrı merkezleri çabaları da dahil edilecek biçimde tüm verileri bir araya toplayabilir. 
 • Müşterilerinizin tam olarak kim olduğunu, ne isteyip istemediğini, geçmiş zamanlarda onlarla kurduğunuz her bir iletişimi ve gelecek zamandaki etkileşiminizin de nasıl ilerleyeceğini görmek CRM sisteminin temel odağında yer almaktadır. 

 

CRM Sisteminin Amacı Tam Olarak Nedir?


CRM sisteminin temel amacı, müşteri yolculuğunun her bir kısmında verilere dayanan ve üstün müşteri tecrübeleri sağlayıp müşterilerle üretimci, sadık ve güçlü iletişim kurmayı desteklemesi ile alakalıdır. Bir CRM sisteminin içerisinde neler vardır peki? Tam olarak ne yapar bu özel sistem?

 • CRM sistemi, belirlenmiş bir müşteri portföyünün yolculuğuna dair bütün verileri toplayarak analiz etmektedir.
 • Sistem sonraki zamanlarda kullanıcı olan kişilerin bu bilgilere ulaşmasına olanak sunan bir ara yüz tasarımı oluşturur. Güvenilir bir müşteri iletişiminin temelinde de bu durum yatmaktadır. 
 • Ek olarak müşterilerin işleri ile alakalı bilgilerin komisyon modelleri, satış olasılıkları, bölge kısımları, kampanyaları ve ürün entegrelerini gerçekleştirmenin yanında öteki satış faaliyetlerini ilerletmek için de bir araya getirilmektedir.
 • Bu durumların büyük bir bölümü yeni müşteri edinme, mevcuttaki müşteriyi elde tutma ve gelirleri arttırma isteklerini optimize etme konusunda rol oynamaktadır.

 

CRM Avantajları Nelerdir?


İçlerinden tercih edebileceğiniz birçok CRM satıcısı piyasada aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Fakat her bir sistem içerisinde bulmanız gereken birkaç özellikten bahsetmemiz mümkündür. Kullanımı her zaman için basit olmalıdır. Bunun haricinde bütçeye uygun olmalı ve öteki sistemlerle iyi bütünlük oluşturmalıdır. Mevzu teknolojik yetenekler olunca, en iyi CRM sisteminin AI yani yapay zeka ile beraber kusursuz analitikler meydana getirdiğini biliyoruz. Bahsi geçen CRM sistemi, geçmiş dönemlerde olanları size göstermekle kalmayıp her müşteri olanağına özgü şekilde sizi en iyi eylemleri yapmaya yönlendirecektir. Fakat iyi bir yazılım ile beraber türlü ekiplerin bu araçları nasıl kullandığıyla alakalı bir fikir oluşturmak için kullanım analitiği itinayla sunulacaktır. 

 

CRM Sisteminin Geleceği ile Müşteri Deneyiminin İlişkisi Nedir?


CRM sistemi ilk defa kendini göstermeye başladığı zaman işletmelerin ve firmaların verileri tuttuğunu görebiliyorduk. Müşteri deneyiminizi iyi yönde arttırmak niyetindeyseniz kesinlikle bir CRM sistemini işlerinize entegre etmeniz gerekiyor, bunu unutmamalısınız. Aksi halde müşteri deneyiminiz ortalama bir seviyede ilerleme kaydeder ve işler yavaş akmaya başlar. Özenli olmakta fayda var.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler