Sosyal Medyanın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkileri

26-01-2021

Fatma Yüksel

Dijital Pazarlama

Sosyal Medyanın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya, marka bilinirliğini artırdığı ve büyük yatırım getirisi sunduğu için pazarlamada güçlü bir seçenek haline geldi. Tüm dünyada 3 milyardan fazla insanın aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu biliniyor. Bu da ürün-hizmet tanıtımında markalar ve iş dünyası için büyük bir fırsat anlamına geliyor. Pek çok işletme potansiyel müşterilerine erişmek için dijital reklamcılığın, daha özel olarak da sosyal medya reklamcılığının peşinde. Sosyal medyanın pazarlama stratejisi üzerindeki etkisine bir göz atalım. 


 

Web Sitesi Trafiğine Etkisi

İnsanların çoğu, sosyal medyada hatırı sayılır miktarda zaman geçiriyor. Bu, sosyal medya kanallarını web sitenize trafik çekmek için mükemmel bir araç yapar. Doğru kullanıldığında sosyal medya, web siteniz için önemli bir trafik kaynağı olma potansiyeline sahiptir. Sosyal medya çeşitli formatları destekler. Dolayısıyla metin, resim, video ve podcast gibi paylaşımlar, web sayfanıza daha fazla trafik anlamına gelir. 


 

Marka Farkındalığına Etkisi

Sosyal medya platformları, markalara sosyal medya kampanyaları ve promosyonlar oluşturma konusunda muazzam fırsatlar sunar. Yaratıcı ve ilgi çekici içerikler, markaların bilinirliğini artırır. Marka bilinirliği oluşturmak, müşterilerinize markanıza güvenebileceklerini sürekli olarak kanıtlamanız gereken çabalar gerektirir. Sosyal medya sayesinde markanızın tanıtımını daha kolay ve etkili şekilde tamamlayabilirsiniz.


 

Marka Bağlılığına Etkisi

Tüm pazarlamacılar, en ideal müşterilerinin sadık bir müşteri olduğu konusunda hemfikirdir. Çünkü hepimiz müşterileri elde tutmanın, yenilerini bulmaktan daha uygun maliyetli ve verimli olduğunu biliyoruz. Marka sadakati, tüketicilerin bir markanın ürünlerini diğerine tercih ettiği bir eylemdir. Marka sadakatinin gelişmesi, güvene dayalı bir ilişkiye bağlıdır. Tüketiciler tarafından yinelenen alımlar, daha yüksek gelir ve müşteri yönlendirmeleri ile daha fazla potansiyel müşteri demektir. 


 

Rekabet Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya rekabetin doğasını değiştiriyor. Sosyal medya pazarlamasıyla, gerçek zamanlı olarak herkesle rekabet ediyor gibi görünüyorsunuz. Markaların sosyal medyadaki varlığını görmezden gelemezsiniz. Örneğin Facebook çok kalabalık bir pazardır. Bu pazarın bir parçası olmaktan başka çareniz yoktur. Nedeni ise rakiplerinizin birçoğunun Facebook’ta olmasıdır. 

Rekabet, markaların çoğunun sosyal medyada daha yüksek performans göstermesini sağlıyor. Sosyal medya platformları aracılığıyla, rakiplerinizin eylemlerini, yakın zamanda başlattıkları kampanyayı, yeni gönderiler olup olmadığını, en iyi performans gösteren gönderileri vb. gelişmeleri kolayca kontrol edebilirsiniz.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler