E-Ticaret Sitelerinde Hazır Sistemler Mi Açık Kaynak Sistemler Mi?

17-01-2021

Fatma Yüksel

Web Dünyası

E-Ticaret Sitelerinde Hazır Sistemler Mi Açık Kaynak Sistemler Mi?

Bir dijital ticaret sitesinin tasarımı ve kullanılabilirliği, herhangi bir işletmenin büyümesi ve başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle, e-ticaret platformu seçerken son derece dikkatli olmalısınız. Özel ihtiyaçlarınızı karşılayan ve web sitenizi, pazarlamanızı, satışlarınızı ve operasyonlarınızı etkili bir şekilde yönetmenizi sağlayan bir e-ticaret sitesi seçimi büyük özen gerektirir. Peki, e-ticaret sitelerinde hazır sistemler mi yoksa açık kaynak sistemler mi tercih edilmeli?


Neden E-Ticaret Sitelerinde Açık Kaynak Sistemler Daha Çok Tercih Ediliyor?

 

E-ticaret sitenizi başlatmak adına doğru platformu bulmak için biraz araştırma yaptıysanız, açık kaynak e-ticaret platformlarının popülaritesiyle karşılaşmış olmalısınız. Açık kaynak sistemler, tasarım ve kaynak kodunun kullanılmasının ve değiştirilmesinin ücretsiz olduğu platformu ifade eder. Tescilli platformların kendilerine eklenmiş bir lisans ücreti vardır ve kaynak kodu telif hakkını saklı tutarlar. Hangisinin daha iyi olduğu tamamen iş ihtiyaçlarına, bütçeye ve gerekli yatırım getirisine bağlıdır. Yine de hazır paket sistemler, her işletme için her zaman doğru seçim değildir. Yanlış bir tercih yapmak, e-ticaret hedeflerinize ulaşamamanıza yol açabilir.  


E-Ticarette Açık Kaynak Sistemlerin Avantajları Neler?

 

Her türlü online işletme için açık kaynak sistemler büyük avantajları beraberinde getirir. Bunlardan en önemlileri:

 

  • Esnek barındırma
  • Kolay entegrasyon
  • Uygun maliyet
  • Özelleştirilebilir ve sonsuz yetenekler
  • Farklı ödeme ağ geçitleri
  • Muazzam destek ve rehberlik

E-Ticarette Hazır Sistemlerin Daha Az Tercih Edilme Sebepleri Neler?

 

Özelleştirme eksikliği: Hazır paketler, önceden oluşturulmuş şablonlardan ve yerleşik işlevsellikten yararlanır. Bu özellikler, yeni başlayanlar için kolay kullanım sunuyor olsa da aslında hazır paketler sınırlayıcıdır. Çoğu durumda hazır e-ticaret paketleri, detaylı özelleştirme yeteneğinden yoksundur. Açık kaynağın aksine birçok hazır platform, yazılım kaynağına erişim sağlamaz. Bu da benzersiz işlevsellikten mahrum kalmanıza neden olur.

 

Entegre kullanım zorluğu: Çok karmaşık iş süreçlerinin üstesinden gelmek için genellikle gelişmiş özelleştirme gerekir. Birden fazla distribütör ve depo ile çalıştığınızda, gelişmiş lojistik ihtiyaçlarınız olabilir. Düzinelerce pazarda satış gerçekleştirmek, yüklü miktarda e-ticaret ve uluslararası iş yapmak da satış süreçlerinizi karmaşıklaştırır. Böyle bir durumda, kullanıma hazır e-ticaret siteleri bütün ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Çünkü tüm sistemlerinizi ve süreçlerinizi birbirine bağlamak için platformunuzu özelleştirmeniz gerekir ve entegre kullanımlara gereksinim duyarsınız. Bunlar da hazır e-ticaret platformları ile pek mümkün değildir.

 

B2B ihtiyaçlarında yetersiz kalma: B2B daha çok B2C gibi görünmeye başlasa da, B2B gereksinimleri farklıdır. Müşteriye özel fiyatlandırma, miktarlara göre indirimler, toptan satış fiyatları ve B2C satıcıları için gerekli olmayan farklı ödeme koşulları gibi gereksinimler sunmak önemlidir. Birçok hazır e-ticaret sistemlerinin bu gereksinimler için çözümleri yoktur.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler