Etkileyici 5 Pazarlama Taktiği

31-07-2021

Fatma Yüksel

Dijital Pazarlama

Etkileyici 5 Pazarlama Taktiği

Basitçe ifade etmek gerekirse, pazarlama taktikleri, markanızı ve ürünlerinizi hedef kitlenize tanıtan stratejik faaliyetlerdir. Pazarlama taktiklerinizin amacı, stratejiniz ve şirket hedefleriniz tarafından belirlenir. Sosyal reklamlar, derinlemesine bloglar, canlı videolar, podcast’lar gibi pek çok pazarlama taktiği var. 

Bazı pazarlama taktikleri içeriğinizi tanıtabilir, bazıları açılış sayfalarından potansiyel müşteriler oluşturabilir, diğerleri ücretsiz deneme kayıtlarını teşvik etmek için reklam içerebilir. Peki, hedef kitlenizle ve stratejinizle uyumlu olan taktikler neler? Şimdi, gerçekten işe yarayan en iyi pazarlama taktiklerini sıralayalım. 

 

Şeffaflık ve Özgünlük 


Şeffaflığın bir taktikten ziyade içerik pazarlamanın temel unsuru olduğuna inansak da, etkili bir içerik pazarlama kampanyası için gerekli olduğu için onu buraya dahil ediyoruz. Tüketiciler müşteri yolculuğuna tedbirli ve şüpheci bir şekilde girerler. Çünkü işletmelerin para kazanma amaçlarını bilirler. Ancak satın aldıkları markalara güvenebilmek istiyorlar. Şeffaf içerik, bu boşluğu doldurabilir ve şüpheci tüketicileri sadık müşterilere dönüştürebilir. Şeffaf içerik yayınlamak ne demektir? Öncelikle, ürünlerinizi nasıl geliştirdiğiniz, yeni ürün fikirlerini nasıl ortaya çıkardığınız, süreçleriniz, operasyonlarınız, müşteri hizmetleri ve hatta gelir rakamları gibi hedef kitlenizin neye önem verdiğini öğrenin. Ortaya çıkardığınız şey, şirketinize özgü olacaktır. Bunun için şu paylaşımlara odaklanabilirsiniz:

  • Tüketicilerin her gün görmedikleri, işletmenizin iç işleyişini tasvir eden kamera arkası videoları ve diğer içerikler.
  • Başarılarınızı net şekilde ifade eden içerikler ve özel stratejileriniz.

 

Otomatik Evergreen Web Seminerleri


Web seminerleri oldukça etkili bir müşteri adayı oluşturma stratejisidir, fakat devam eden canlı sunumlar yapmak çoğu işletme için pratik olmayabilir. Uygulamayı doğru yapmak maliyetli ve yoğun kaynak gerektirebilir. Evergreen web seminerinin en büyük yararı, sürekli manuel çalışma gerektirmemesidir. Bir kez kurarsınız ve kampanyanızın uzun bir süre çalışmasına izin verirsiniz. 

 

E-Posta Pazarlama Taktikleri


Kişiselleştirme, otomasyon ve müşteri sadakati, e-posta pazarlama kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak üç güçlü stratejidir. E-posta pazarlamasını doğru şekilde yaptığınız zaman, daha fazla potansiyel müşteriye erişebilirsiniz.

 

Canlı Sohbet Verileri


Canlı sohbet, web sitenizin kullanıcılarının sitenizi incelerken sorularına anında yanıt almaları için bir yol sağlar. Müşterinin endişelerini azaltmak ve sorunlarını gerçek zamanlı olarak çözmek, müşteri deneyimini geliştirebilir. Ancak kullanıcı iletişiminin yanı sıra, kullanıcının canlı sohbet mesajlarından da veri toplayabilir ve bu da müşteri deneyimini iyileştirmenize ve dolayısıyla dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

 

Açılış Sayfalarını Kişiselleştirin


Dönüşümleri artırmak için kişiselleştirme temasına uygun olarak, açılış sayfalarınızı daha alakalı hale getirmek için optimize edin. Sadece bir düğme veya yazı tipi renginden bahsetmiyoruz. Sayfalarınızı tam olarak optimize etmek için kullanıcılarınızın sayfanıza gelmeden önce nereden geldiklerini de düşünmeniz gerekir. Niyetleri neydi? Ne arıyorlardı? Bir sonraki adımda ne yaptılar? Bu tarz soruların cevaplarını belirleyip, ona göre bir kişiselleştirme güncellemesi yapabilirsiniz.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler