Hacklink Nedir?

21-01-2021

Fatma Yüksel

SEO

Hacklink Nedir?

Dış SEO çalışmalarına konu olan hacklink, bir web sayfasına izinsiz ve illegal şekilde sızılarak yapılan backlink işlemidir. Organik biçimde geri bağlantılar elde edemeyen birçok platform için ücretli olarak hacklink alımı tercih edilir. Peki, bu yöntem ne kadar güvenli veya doğru? Hacklink hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.


 

Hacklink Ne Demektir?

 

Ele geçirilmiş olan bir web sayfası üzerinden, farklı bir siteye backlink gönderme işlemine hacklink deniliyor. Bu eylemin backlink değil de hacklink sayılması için, link çıkışı yapılan sitenin sahibinin konudan bihaber olması gerekiyor. 


 

Hacklink Neden Yapılır? 

 

Geri bağlantılar, bir SEO stratejisinin parçası olarak önemlidir. Backlink’ler kaliteli web sitelerinden geliyorsa, arama motorları web sitenizi arama sonuçlarında biraz daha üst sıralara yerleştirebilir. SEO bağlantıları için diğer web sitelerini hacklemek etik ve yasal değildir. Bir web sitesine erişmek için bir hacker'a ödeme yapmak, fiyat açısından makul olsa da tam anlamıyla yanlış bir seçimdir. Hacklink işlemi, arama konumlarında kısa vadeli bir iyileşme sunabilir, ancak bu uygulama uzun vadeli iyi bir strateji değildir. Hacklink, tam anlamıyla savunmasız web sitelerinden yararlanmaya yönelik black hat SEO tekniğidir. 


 

Neden Hacklink Uygulamasından Uzak Durmalısınız?

 

Hacklink yasal ve etik olmamakla beraber, web sayfanıza büyük zararlar verebilir. Hatta bu işlem nedeniyle yasal açıdan da zorluklarla karşılaşmanız mümkündür. En basitinden, hacklink sebebiyle web sitenizin Google ve diğer arama motorlarından men edilmesi söz konusu olabilir. 

 

Sitenizde artan trafik sayesinde kısa vadeli bir başarı elde etmiş de olsanız, hacklink Google ve diğer arama motorları tarafından kolayca fark edilecek bir uygulamadır. Google cezaları giderek daha karmaşık hale geliyor. Bu nedenle hacklink almak, sıralamalarınız ve trafiğiniz üzerinde yıkıcı etkilere yol açabilir. Her gün Google'da arama yapan yüz milyonlarca kullanıcıya elveda dememek adına, hacklink yerine doğal backlink’ler tercih etmelisiniz.

 

Sonuç olarak, her ne pahasına olursa olsun black hat SEO taktiklerinden ve dolayısıyla hacklink’ten kaçınmalısınız. Bunun yerine, arama motoru sıralamanızı iyileştirmenin alternatif yollarını denemelisiniz. Ayrıca, SEO hizmeti sağlayıcısı seçerken dikkatli olmalı ve profesyonel firmalarla iş birliği yapmalısınız. Aksi halde yanlış bir seçim, yarardan çok zarar oluşturabilir.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler