Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

24-01-2021

Fatma Yüksel

Web Dünyası

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu konuda olduğu gibi, hangi hosting firmasını seçeceğinize kadar vermek de zor olabilir. Ayrıca hosting firması seçimi, işletmenizin başarısını sağlamak için önemli bir temel adım olduğundan bazı ayrıntıları göz ardı etmemenizde yarar vardır. Doğru web barındırıcısı ile web sitenizin performansını büyük ölçüde artırabilirsiniz. Yanlış bir seçim, birçok probleme ve gereksiz masraflara yol açabilir. İhtiyaçlarınıza en uygun hosting şirketine karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken konulardan söz edelim. 


 

Sitenizin İhtiyaçlarını Anlayın

Doğru web barındırıcısını seçmenin ilk adımı, web siteniz için ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemektir. Öncelikle ne tür bir web sitesi oluşturacağınıza karar vermelisiniz. Wordpress mi kullanmak istiyorsunuz? Ya da ne kadar trafik bekliyorsunuz? Bu tarz soruların cevaplarını netleştirmelisiniz. Bu sorular basit görünebilir ama aslında önemlidir. Çünkü ne kadar ayrıntılı düşünürseniz, platformunuz için hangi hosting şirketinin doğru olacağına karar vermek o kadar kolaylaşacaktır. 


 

Sunucu Güvenilirliği ve Çalışma Süresine Bakın

Bağlantıda kalmanın web siteniz için çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Bir seçim yapmadan önce web barındırma sağlayıcınızın ne kadar kararlı olduğuna bakmanız gerekir. Bugün %99,95 çalışma süresine sahip piyasa standardı söz konusudur. Bu nedenle, %99'un altında çalışma süresi sağlayan hosting firmalarından kaçınmalısınız. 


 

Plan Yükseltme Yeteneği

Barındırma planları tüm şekil ve boyutlarda karşımıza çıkar. Fakat yeni başlıyorsanız, büyük ihtimal düşük bir paket tercih edeceksiniz. İlerleyen dönemlerde paket yükseltme imkanı sunan hosting şirketleri, uzun vadede avantajlı olacaktır. Bu hem kullanım hem de maddi açıdan ek bir fayda sağlar. Ayrıca, zamanla trafiğinizin artma ihtimalini hesaba katarak, plan yükseltme olanı sağlayan bir firmadan hosting satın almak çok daha doğrudur.


 

Yedekleme Politikası

Yedeklemeler bir web sitesi için çok önemlidir. Dünyadaki tüm güvenlik önlemlerine rağmen, web siteniz bir tür çökme, hata, virüs veya hacklenme ile karşı karşıya kalabilir. Hosting firmasının yedekleme politikası sunması, olası bir aksilik durumunda web sitenizi geri yüklemeyi mümkün kılar. İyi bir web barındırma sağlayıcısı, önemli kayıpları önlemek için sitenizin tamamını (veya en azından büyük bir kısmını) çok minimum kesinti süresiyle geri yükleyebilmelidir.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler