Influencer Marketing Nedir?

29-07-2021

Fatma Yüksel

Dijital Pazarlama

Influencer Marketing Nedir?

Instagram'da üç saniyelik hızlı bir kaydırma, ürünlerini tanıtmak için markalarla ortaklık kuran influencer’ların gönderilerini görmek için tek yapmanız gereken şeydir. influencer marketing hızla popüler oluyor ve firmalara, influencer’lara ve onların takipçilerine ek faydalar yaratıyor.

 

Influencer Marketing Nedir?


 

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcı ve milyonlarca sadık influencer yer alıyor. Bu sebeple Instagram, influencer pazarlama kampanyaları için bir altın madeni olarak görülüyor.

Etkileyici pazarlama olarak da bilinen bu pazarlama yöntemi, eski ve yeni pazarlama araçlarının bir karışımıdır. Influencer, belli bir marka, ürün, hizmet ya da kişi tanıtımı yapmak amacıyla, çeşitli gönderileri sosyal medya hesabında paylaşır. Böylece takipçilerine tanıtım yapmış olur. Influencer’lar hakkında şunları da söyleyebiliriz:

  • Yetkisi, bilgisi, konumu veya izleyicileriyle olan ilişkisi nedeniyle başkalarının satın alma kararlarını etkileme gücüne sahiptir.

  • Aktif olarak etkileşimde bulunduğu büyük bir kitlesi olduğundan, çeşitli ürün, hizmet ve marka tanıtımlarını daha hızlı şekilde gerçekleştirir.

  • Tüketiciler ve influencer takipçileri, şirket olmadıklarından dolayı bu kullanıcılara güvenirler. Etkileyenler, son derece bağlı ve sadık takipçilerden oluşan büyük toplulukları zorlama olmaksızın organik olarak çeken sıradan insanlardır. Etkileyicilerin toplulukları, bir reklama tıkladıkları veya bir form doldurdukları için değil, istedikleri için onları takip eder.

 

Influencer Marketing ile Markalar Hangi Avantajları Elde Ederler?


 

Şirketler ve markalar, influencer marketing ile çeşitli avantajlar kazanırlar. Bunlar:

  • Güven Oluşturur: İnsanlar, influencer’lardan ilham alıyorlar ve onların paylaşımlarına güveniyorlar. Dolayısıyla, onlardan gelen herhangi bir öneri veya iç görüye, takipçileri derinden güvenir.

  • Hedef Kitlenize Değer Katar: En önemli faydalarından biri, hedef kitlenize değer katabilmesidir. Influencer’lar, ürününüzü, markanızı veya hizmetinizi derinlemesine tanıtabilir ve böylece hedef kitlenizi iyi bir şekilde bilgilendirebilirler.

  • Daha Hızlı Müşteri Kazanımı: Influencer pazarlama ile ulaşabileceğiniz kitle esasen hedef kitleniz olduğundan, daha hızlı dönüşüm elde edersiniz. 

  • SEO’nuzu Geliştirir: Domain Authority, ne kadar bilgilendirici, yararlı ve alakalı içeriğe sahip olduğuna bağlı olarak bir web sitesine atanan bir puandır. Influencer marketing ile DA değerlerinizi yükseltirsiniz.

Düşük Maliyetlidir: Influencer pazarlama uygun maliyetlidir ve geri dönüşleri ile karşılaştırıldığı zaman yüksek verimlilik sunar.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler
Flexible Boru Makinası