Instagram Yaş Sınırı Getiriyor!

19-12-2020

Ahmet Arif Öz

Web Dünyası

Instagram Yaş Sınırı Getiriyor!

 

Çevrimiçi dünya, siber zorbalık da dahil olmak üzere gençler için pek çok tehlike oluşturabilir.  Bu nedenle sosyal medyayı kullanmak isteyen çocuklar için uygulanan kısıtlamalar mutlaka olmalıdır. Çocukları korumak için, büyük sosyal medya platformlarında reşit olmayanların profil oluşturmasını önlemek adına yaş sınırlamalarını uygulamaların geliştirmesi son derece önemlidir. 

 

Bu konu ile ilgili günümüze kadar pek faaliyette bulunmayan Instagram, geçtiğimiz günlerde kullanım için yaş sınırı getirdiğini duyurdu. Henüz yeni gelen yaş sınırı özelliği 18 yaşından küçüklerin uygun içerikler ile karşılaşabilecekleri doğrultusunda alınan bir karardır. Bununla birlikte 12-15 yaşındaki gençlerin hepsi kendi yaş grubuna ait içerikler dışındaki görüntüleri ve paylaşımları görüntüleyemeyecektir. Peki, Instagram yaş sınırı nedir?

 

Instagram Yaş Sınır Nedir?

 

Instagram yaş sınırı denildiğinde akla ilk olarak belirli bir yaş grubundaki kişilerin Instagram’a kayıt yapamayacağı gelmektedir. Ancak durum böyle değildir. Her yaş grubu Instagram’a üye olabiliyorken küçükleri korumak adına bir güncelleme getirilmiştir. Bu güncelleme doğrultusunda işletme hesapları kendi içeriklerinin ve etkileşimlerinin belirli bir yaş grubunun hedefinde bulunmasını istemiyorsa yaş sınırlaması getirebiliyor. Söz konusu durum minimum yaş sınırı ile farklı ülke ve bölgelerin politikalarına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. 

 

Örneğin bir ülke de yaş sınırı 15 olabiliyorken farklı bir ülkede yaş sınırının 18 olabilmesi mümkündür. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Sheyliee örneği bu yaş sınırının Instagram için önemli bir özellik haline gelmesini sağlamıştır. Sheyliee Türkiye özelinde 90 yaşın altındaki tüm erkekleri sınırlamıştır. 

 

Instagram Yaş Kısıtlamasının Önemi

 

Instagram, yeni gelen kullanıcılar için yeni bir yaş sınırlama süreci eklemesinin ardından, artık marka ve içerik oluşturucu hesaplarının profillerinin takipçileri için yaş sınırlamaları belirlemesini sağlayacak bir seçenek de sunuyor. İşletmeler farklı ülkeler için değişken yaş sınırları belirleyebilir ve bu bölgesel kısıtlamalara uymak isteyen markalar için özellikle yararlı olabilir. 

 

Alkol tüketmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekir (çoğu bölgede). Bu eşikler, reklam amaçları için tekrar değişir ve farklı yaş gruplarına yönelik ürünler satan markalar için bu seçenek, söz konusu tür endişelerden kaçınmalarına ve daha doğru bir kitleye pazarlama yapmalarına yardımcı olabilir. Yukarıda da ifade edildiği gibi tüm bu kısıtlamalar Instagram'ın son zamanlarda platformda yeni hesaplara kaydolan kişiler için yaş kontrolleri eklemesinden sonra geliyor. Güncellemeler, Instagram'ın bu konuda daha fazla önlem almak istediğini ve yetişkinlere yönelik içeriklere genç kullanıcılara maruz kalmasını sınırlandırmasını sağladığını gösteriyor. Ancak güncellemeler Instagram'ın 2020'de bu yönde daha fazla hamle yapacağını gösteriyor. 

 

Özetle Instagram kişilerin korunması ve aynı zamanda özgürlüğünün elinden alınmaması için çeşitli önlemler ve kısıtlamalar getiriyor. Ancak burada en büyük görev işletme hesaplarına yani Instagram kullanıcılarına düşüyor. Instagram kullanıcılarının engellememesi ve kısıtlamaması doğrultusunda çocuklar kendi yaş sınırının dışındaki gönderileri görebilmektedir. Bilinçli Instagram kullanıcıları ise çocukların görebileceği uygunsuz gönderiler için bir kısıtlama yapması gerekir. Aksi takdirde uygulamanın ve kısıtlamanın herhangi bir öneminin kalmadığını ifade edebilmemiz mümkündür. 

 

Instagram’da Yaş Kısıtlaması Nasıl Getirilir?

 

Instagram hesabınız için minimum yaş sınırı belirlemek için:

 

  • Profilinize gidin ve  (üç nokta) simgesine dokunun.

  • Ayarlara dokunun.

  • Profil türünüze bağlı olarak İşletme veya İçerik Üreticiyi seçin.

  • Minimum Yaş'a dokunun.

  • Dünya genelinde geçerli olacak bir varsayılan yaş ekleyebilirsiniz. Ayrıca ülkeye göre yaş ekleyebilirsiniz. Ülkeye özel yaş belirlemek sadece o ülkenin varsayılan yaşını değiştirir.

 

instagram yaş sınırı
 

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler