İnternetin Tarihine Kısa Bir Bakış

20-12-2020

Ahmet Arif Öz

Diğer

İnternetin Tarihine Kısa Bir Bakış

Not: Bu yazı düzenli olarak güncellenmektedir

 

Hepimizin bugün bir çok ticari ve kişisel işlemini rahatça hallettiği internet bugün işlerimizi inanılmaz derecede kolaylaştırmış ve iletişim konusunda kıtalar arası mesafeleri milisaniyelere indirgemiştir. Peki hayatımızın bu denli içinde olan internet ne zaman kimler tarafından ve nasıl geliştirilmiştir? Öncelikle internet kelimesinin kökenine bakalım. İnternet ingilizce kökenli olup “intercomputer network” kelimelerinin kısaltılmasından türetilmiştir. Ağlar arası anlamına gelen bu kelime Türkçe’de “Genel Ağ” olarak adlandırılmıştır.  Bu yazımızda internet teknolojisinin tarihine kısa bir bakış atacağız. 

 

1950’ler

 

İnternetin tarihi,  1950 yıllarında ilk bilgisayarların ortaya çıkıp geliştirilmesi ile başlamıştır.. Ağların ilk tasarımları ABD, İngiltere ve Fransa'daki çeşitli laboratuvarlarda yapılan çalışmalarla şekillenmiştir.  O yıllarda henüz somut olarak bir internet ağı kurulmamış olsa da konsept olarak bir fikir oluşmaya başlamıştır. 


1960’lar

 

1960'ların başında ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen ağ çalışmalarından birisi olan İnternet Protokolü'nü (IP) kullanan ilk ağ olan kurulmaya başlamıştır. ARPANET üzerinden ilk mesaj, Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)'daki Profesör Leonard Kleinrock'un laboratuvarından, Stranford Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir. Böylece bir ağ üzerinde bir veri farklı bir cihaza iletilmiştir. 

 

ARPANET 

ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı), Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı ARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi) tarafından geliştirilen dünyanın ilk paket dağıtımı ağı ve evrensel İnternet'in öncüsüdür..

 

NPL

NPL ağı veya NPL Veri İletişim Ağı, paket anahtarlama kavramına öncülük eden Londra'daki Ulusal Fiziksel Laboratuvardan bir ekip tarafından işletilen bir yerel alan bilgisayar ağıdır. İlk olarak 1965'te Donald Davies tarafından önerilen tasarımlara dayanarak, ağın ilk versiyonu olan Mark I'in elemanları 1969'da operasyonel hale geldi ve 1970'de tamamen çalışır hale geldi ve Mark II versiyonu 1973'ten 1986'ya kadar çalıştı. NPL ağı ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ARPANET, paket anahtarlamayı uygulayan ilk iki bilgisayar ağıydı ve NPL ağı, yüksek hızlı bağlantıları ilk kullanan oldu.

 

MERIT NETWORK

Michigan Eyalet Üniversitesi (MSU), Michigan Üniversitesi (UM) ve Wayne Eyalet Üniversitesi (WSU) tarafından Michigan Eğitim Araştırma Bilgileri Triadı olarak 1966'da oluşturulan  Merit, ana bilgisayar bilgisayarlarını bağlayarak kaynak paylaşımını araştırmak için bu üç Michigan devlet araştırma üniversitesi tarafından kuruldu. Merit'in ilk üç düğümlü paket anahtarlamalı bilgisayar ağı, Ekim 1972'de DEC PDP-11 mini bilgisayarlara dayalı özel donanım ve Merit personeli ve üç üniversitenin personeli tarafından geliştirilen yazılım kullanılarak faaliyete geçti. Önümüzdeki bir düzine yıl boyunca, ilk ağ, çevirmeli terminal desteği, uzaktan iş gönderme, uzaktan yazdırma ve dosya aktarımı gibi yeni hizmetler eklendikçe büyüdü; ulusal ve uluslararası Tymnet, Telenet ve Datapac ağlarına ağ geçitleri olarak X.25 ve TCP / IP protokolleri için destek eklendi; WSU'nun MVS sistemi ve UM'nin elektrik mühendisliğinin UNIX çalıştıran VAX'i gibi ek bilgisayarlar eklendi.


1970’ler

 

İnternetin gelişimi ve kullanım alanları artmaya başlamıştır. Yapılan araştırmalar hız kazanmış ve bilgisayar teknolojisinin gelişimi sayesinde daha hızlı iletişim ağları keşfedilmeye başlamıştır. Bu yıllarda öne çıkan gelişmeler ise DARPA ve USENET olmuştur.

 

DARPA

 

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'nın ordu tarafından kullanılmak üzere yeni teknolojilerin geliştirilmesinden sorumlu bir araştırma ve geliştirme ajansıdır. Başlangıçta Advanced Research Projects Agency (ARPA) olarak bilinen ajans, 1957'de Sputnik 1'in Sovyet lansmanına cevaben Başkan Dwight D. Eisenhower tarafından 7 Şubat 1958'de kuruldu. Akademik, endüstri ve hükümet ortakları ile işbirliği yaparak, DARPA, teknoloji ve bilimin sınırlarını genişletmek için, genellikle ABD'nin acil askeri gereksinimlerinin ötesine geçmek için araştırma ve geliştirme projeleri formüle eder ve yürütür.  DARPA tarafından finanse edilen projeler, bilgisayar ağları ve modern internetin temeli ve bilgi teknolojisindeki grafik kullanıcı arayüzleri gibi askeri olmayan birçok alanı etkileyen önemli teknolojiler sağlamıştır. DARPA, diğer askeri araştırma ve geliştirmeden bağımsızdır ve doğrudan üst düzey Savunma Bakanlığı yönetimine rapor verir. DARPA, birlikte yaklaşık 250 araştırma ve geliştirme programını denetleyen yaklaşık 100 program yöneticisi dahil olmak üzere altı teknik ofiste yaklaşık 220 devlet çalışanından oluşmaktadır. DARPA internet teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinmektedir.

 

USENET

 

Usenet, bilgisayarlarda bulunan dünya çapında dağıtılmış bir ağ sistemidir. Genel amaçlı Unix'ten Unix'e Kopyalama (UUCP) çevirmeli ağ mimarisinden geliştirilmiştir. Tom Truscott ve Jim Ellis fikri 1979'da tasarladılar ve 1980'de kuruldu. [1] Kullanıcılar, haber grupları olarak bilinen bir veya daha fazla kategoride mesajları (makale veya gönderi olarak adlandırılır ve toplu olarak haber olarak adlandırılır) okur ve gönderir. Usenet, birçok açıdan bir bülten tahtası sistemine (BBS) benzer ve yaygın olarak kullanılan İnternet forumlarının öncüsüdür. Tartışmalar, web forumlarında ve BBS'lerde olduğu gibi dizilir, ancak postalar sunucuda sırayla depolanır. BBS veya web forumu ile Usenet arasındaki en büyük fark, merkezi bir sunucunun ve adanmış bir yöneticinin olmamasıdır. Usenet, mesajları depolayan ve "haber beslemeleri" yoluyla birbirlerine ileten büyük, sürekli değişen haber sunucuları topluluğu arasında dağıtılır. Bireysel kullanıcılar, herhangi biri tarafından çalıştırılabilen yerel bir sunucudan mesaj okuyabilir ve bu sunucuya mesaj gönderebilir. Usenet, "SSS", "alev", sockpuppet ve "spam" gibi birçok yaygın olarak tanınan kavram ve terime yol açmış veya popüler hale getirmiş, ağ dünyasında kültürel ve tarihsel olarak önemlidir.


1980’ler


DNS
LAN1990’lar


HTML
URL
World Wide Web


2000’ler


Google
Wi-Fi
Akıllı Telefonlar


2010'lar


Sosyal Medya
E-Ticaret
Mobil Uygulamalar

 

 

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler