IoT Sistemlerin Güncel Kullanım Alanları

18-01-2021

Fatma Yüksel

Teknoloji

IoT Sistemlerin Güncel Kullanım Alanları

İnsanları diğer canlılardan ayıran önemli özelliklerden biri de meraktır. Bu duygu, sorgulamayı beraberinde getirir. Daha iyi bir şey inşa etmek ve üretmek için sorgularız ve çabalarız. Böylesine merak ve çabalar, bize elektronik cihazların ve makinelerin en iyi arkadaşımız olacağı bir yaşam vaat etti. İşte, nesnelerin interneti olarak bilinen IoT sistemler de teknolojiyi daha verimli ve etkili şekilde kullanabilmek adına oluşturulmuş bir yeniliktir. IoT sistemler, cihazların bizimle, bulut tabanlı uygulamalarla ve birbirleriyle bilgi paylaşacak kadar ‘’akıllı’’ olmalarını sağlar. Peki, IoT sistemler hangi alanlarda kullanılıyor?


Akıllı Ev Teknolojisi

 

Google’da en çok aranan IoT ilişkili özellik, akıllı ev teknolojisi diyebiliriz. Bu teknoloji sayesinde eve varmadan önce klimayı açabilir veya evden çıktıktan sonra bile ışıkları kapatabilirsiniz. Ya da siz evde değilken gelen misafirleriniz için kapıyı uzaktan açabilirsiniz… Akıllı ev teknolojisi, konut sektöründe devrim niteliğinde bir gelişme olarak öne çıkıyor. Hatta ilerleyen dönemlerde bu yapıdaki evlerin, akıllı telefonlar kadar yaygın hale geleceği tahmin ediliyor.


Giyilebilir Cihazlar

 

Tüm dünyada büyük ilgi gören giyilebilir cihazlar, teknoloji şirketlerinin IoT sistemlere yatırım yapmalarını sağladı. Giyilebilir cihazlar, kullanıcılar hakkında veri ve bilgi toplayan sensör ve yazılımlar içerir. Bu veriler daha sonra kullanıcı hakkında önemli iç görüleri elde etmek için işlenir. Bu cihazlar, genel olarak fitness, sağlık ve eğlence amacıyla kullanılır. 


Akıllı Arabalar

 

Dijital otomotiv teknolojisi, araçların dahili işlevlerini optimize etmeye odaklanmıştır. IoT sistemler sayesinde artık araç içi deneyim, daha gelişmiş özellikler sunuyor. Akıllı araba, kendi operasyonunu ve bakımını optimize edebilir, yerleşik sensörleri ve internet bağlantısını kullanarak konforu bir üst noktaya taşıyabilir. Büyük otomobil üreticilerinin çoğu akıllı araba teknolojisi üzerinde çalışıyor. 


Endüstriyel İnternet

 

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti olarak da adlandırılan IIoT, kalite kontrol ve sürdürülebilirlik için büyük bir potansiyele sahiptir. Bu sistem, mükemmel makineler oluşturmak için endüstri mühendisliğini sensörler, yazılımlar ve büyük veri analitiği ile güçlendiriyor. Mal takibi uygulamaları, tedarikçiler ve perakendeciler arasında envanter hakkında gerçek zamanlı bilgi alışverişi ve otomatik teslimat, tedarik zinciri verimliliğini artıracaktır.


Akıllı Tarım

 

Dünya nüfusunun sürekli büyümesiyle, gıdaya olan ihtiyaç son derece artmıştır. Hükümetler, çiftçilerin gıda üretimini çoğaltmak için gelişmiş teknikleri ve araştırmaları kullanmalarına yardımcı oluyor. Akıllı tarım, IoT'de en hızlı büyüyen alanlardan biridir. Toprak nemini ve besin maddelerini algılama, bitki büyümesi için su kullanımını kontrol etme ve özel gübre belirleme, IoT'nin bazı basit kullanımlarıdır.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler