İşlemcilerde NM(Nanometre) Değeri Nedir?

28-12-2020

Ahmet Arif Öz

Teknoloji

İşlemcilerde NM(Nanometre) Değeri Nedir?

 

Genellikle telefon veya bilgisayarlarda işlemci modeline göz attığımızda nm değeri karşımıza çıkar. Nm, nanometre kelimesinin kısaltmasıdır. Nanometre ise metre, kilometre gibi uzunluk ölçü birimidir.

 

Peki, işlemcilerdeki nanometre tam olarak neyi ifade eder? Nanometrenin az veya çok olması işlemci performansını etkiler mi? Gelin, yakından inceleyelim.

 

Nanometre Nedir?

 

Kısaca nm olarak yazılan nanometre, matematiksel ölçü birimleri arasında yer alır. Yani, günlük hayatta sık sık kullandığımız diğer ölçü birimleri gibi nanometre de mesafe ölçmek için kullanılmaktadır. Ancak kilometre ve metre gibi ölçü birimlerinden farklı olarak nanometre, uzun mesafeler için değil, çok kısa mesafeleri hesaplamak için geliştirilmiş bir birimdir. Dolayısıyla bilişim sektöründe sıklıkla karşımıza çıkar. Nanometre sisteminde 1 milimetre 1 milyon nanometreye eşittir. Ne kadar küçük mesafeler için kullanıldığını artık siz düşünün.

 

İşlemcilerde NM Değeri Neyi İfade Eder?

 

İşlemcilerde bulunan ve işlemcinin performansını etkileyen transistörlerin sayı milyarlarcadır. Nanometre ölçü birimi sayesinde bu transistörler arasındaki mesafeler ölçülür. Söz konusu bu mesafeyi metre gibi ölçü sistemleri ile belirlemek bir hayli zorlayıcıdır. Transistörler birbirlerine neredeyse yapışık konumda bulunurlar. Dolayısıyla nanometre işlemcilerdeki ölçüm için en doğru birimdir.

 

İşlemcilerde 7nm, 14nm teknolojileri gibi ifadeler duymuşsunuzdur. Bunun anlamı, transistör arasındaki mesafe demektir. Yani, 7nm teknolojisi olan bir işlemcide transistörler arasındaki mesafe 7 nanometredir. Nanometre değerinin azalması, transistörler arasındaki mesafenin de azalması demektir.

 

Nanometre Değerinin Az Olması Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

 

Nanometre değerinin az olması demek, işlemcinin tepkime süresinin de kısa olması demektir. Bir diğer anlamda, transistörler arasındaki mesafe ne kadar az olursa işlemci o kadar iyi performans sergiler. Doğal olarak tepkime süresinin hızlanmasıyla da cihaz daha düşük enerji harcar. Buna ek olarak işlemci daha az enerji gerektirdiği için daha az ısınır.

 

Günümüzde teknolojinin gelişimi ile işlemcilerdeki nanometre değeri de düşmektedir. Hatta ileri dönemlerde pikometre biriminin nanometrenin yerini alacağı konuşuluyor. Böylece, yukarıda da belirttiğimiz gibi, cihazın performansı ile harcadığı enerji ters orantılı olacaktır. Pikometre 0.001 nanometre demektir ki, bu da transistörler arasındaki mesafenin daha az olması anlamına gelir.

 

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler