Material Design Nedir?

29-12-2020

Ahmet Arif Öz

Web Dünyası

Material Design Nedir?

İlk olarak Google’un 2014 yılında I/O konferansında duyurulan Material Design, bir tasarım dili olarak karşımıza çıkar. Android’in alışılmış görüntüsünden daha farklı bir konsept sunmaktadır. Origamiden ilhamlanarak düzenlenen Material Design, daha çok Microsoft’un Metro konseptinin daha pastel halini hatırlatıyor.

 

İçeriğimizde Material Design hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara değindik. Gelin, öncelikle Material Design’ın tam olarak ne anlama geldiğini yakından inceleyelim.

 

Google Material Design Ne Demek?

 

Material Design, en basit anlamıyla tüm Google ürünlerini tek bir tasarım dili altında toplamayı amaçlar. Bu sayede kullanıcılar daha kararlı bir arayüzü ile karşılaşıyorlar. Android işletim sistemiyle gelen eksiklikler, tutarsızlıklar ortadan kaldırılmakta ve böylece kullanıcı daha tahmin edilebilir ve kolay bir ortamda uygulamaları kullanabilmekte. Bir diğer anlamda, uygulamaların nasıl kullanılacağı ve uygulamalar arası geçişler daha basite indirgenmektedir.

 

Material Design Örnekleri Nelerdir?


Aslında Material Design örnekleri 2015 yılından beri hayatımızda var. Google, kendi uygulamalarını bu tasarım diline göre ayarlamış ve bunun sonucu olarak Gmail, Google Drive, Youtube, Google Sheets, Google Maps gibi uygulamaları Material Design ile bizlerin kullanımına sunmuştur.

 

Kart düzeneğini esas alan bu tasarımda menüler sol kısımda yer almakta. Elementler ise sabit kalmakta ve dolayısıyla bir Material Design ile hazırlanmış uygulamayı kullanan kişi, diğer uygulamalarda da zorluk çekmemektedir.

 

Material Design Özellikleri Nelerdir?

 

Material Design özellikleri dendiğinde ilk akla gelenleri kabaca aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz;

  • Ortam

 

Material Design ortamı, 3D’dir. X, Y ve Z düzlemleri kullanılmakta ve Z ekseni ekrana dik konumlanmaktadır. Bu sayede gerçeklik hissi artırılmıştır.

  • Fiziksel Yapı

 

Material’in X ve Y eksenleri boyunca ölçüleri farklı olsa da Z ekseninde aynıdır ve kalınlığı 1 dp şeklindedir. Material katı bir cisim olduğu için imputlar ön plandaki nesneleri etkilemektedir. Buna ek olarak birden fazla materialin aynı noktada bulunması doğru değildir.

  • Grafik

 

Material Design grafikleri, tipografi, renk, girdi, layout gibi hususlarda titiz bir çalışma sergiliyor. Arayüz elementleri sadece göze hitap etmiyor aynı zamanda kullanıcının uygulamaları nasıl kullanması gerektiğini de gösteriyor. Ayrıca renk paletleri konusunda da geniş bir skalaya sahip.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler
Flexible Boru Makinası