Neumorphic Tasarım Nedir?

12-07-2021

Ahmet Arif Öz

Web Dünyası

Neumorphic Tasarım Nedir?

Neumorfizm, düz tasarım ve skeuomorfizm gelişmelerini birleştirir.

Neumorphism veya yumuşak UI, grafik yoğun düğmeler ve anahtarlar sağlamak için arka plan renklerini, şekilleri, degradeleri, vurguları ve gölgeleri birleştiren görsel bir stildir.

Tüm bunlar yumuşak, kalıptan çekilmiş plastik bir görünüm ve neredeyse 3 boyutlu bir stil elde edilmesini sağlar.
Bu şekilde, neumorfik kartlar, düğmeler, ilerleme çubukları altta koyu bir kutu gölgesine ve üstte açık bir kutu gölgesine sahiptir, bu da kullanıcı arayüz bileşenlerinin bir ekrandan geçirildiği izlenimini ve hissini yaratır.
Neumorfizmin düz tasarım stilinin yerine geçmediğini, uygulama kullanıcı arayüzü tasarımına bir ek olduğunu belirtmekte fayda var.


Kullanıcı Arayüzü Nasıl Neumorph Yapılır:

 

Dikkate Alınması Gereken Konular

Neumorfizmi bir mobil uygulamaya, masaüstüne veya web uygulamasına uygulayabilirsiniz.

Ancak erişilebilirlik/görünürlük, özellikle düğmeler ile ilgili bazı sorunlar var. Bu nedenle, düğmeler, görme bozukluğu olan kişiler için kolayca fark edilebilecek kadar kontrasta sahip olmayabilir.

Düşük kaliteli ekranlarda veya düşük ekran parlaklığı/kontrastında bazı sorunlar ortaya çıkabilir.
Ayrıca, bileşenleri verimli bir şekilde kodlamanın, düğmeleri özelleştirmenin, neumorfizm kavramına dayalı girdi stillerinin yollarıyla ilgili bazı sorunlar ortaya çıkar. Şimdiye kadar birkaç kütüphane var, ancak yenileri ortaya çıkmaya başlıyor:
 

Böylece. neumorfizm, tüm ürününüzü başarıya taşıyacak ve yalnızca halihazırda var olan diğer UI stillerinin doğru karışımıyla önemli bir etki yaratacaktır. Daha yüksek kontrastlı öğeler ve iyi tipografi ile birleştirildiğinde, neumorfizm doğru havayı sağlar ve ayrıca UI tasarımını erişilebilir ve kullanıcı dostu tutar.

Kullanıcı arayüzündeki en yeni trendlerden biri olan neumorfizm, uygulama kullanıcı arayüzü tasarımına yeni bir soluk getirecek gibi duruyor fakat henüz kullanım yoğunluğu düşük olduğu için bir süre daha deneme amaçlı kullanım örnekleriyle karşılacağız gibi duruyor.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler