Pazarlama Hunisi Nedir?

23-01-2021

Fatma Yüksel

Dijital Pazarlama

Pazarlama Hunisi Nedir?

Pazarlama hunisi, alıcının satın alma sürecine giden yolda nerede olduğuna bağlı olarak, farklı pazarlama taktikleri kullanmayı gerektiren uzman bir pazarlama stratejisidir. Her müşteri, satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce belirli adımlardan geçer. Bu adımlar, bir tüketicinin müşteri olmak için ilerlediği bir yol olarak düşünülebilir. Pazarlamacılar, insanları yol boyunca daha ileriye götürmeyi amaçlayan farklı taktikler uyguladıklarında, bir pazarlama hunisi kullanmış oluyorlar. 

 

Pazarlama Hunisinin Aşamaları Nelerdir?

 

Çoğu pazarlamacı, bir pazarlama hunisinin aşamalarını AIDA modeline göre sınıflandırır. Bu model, müşterinin ilk etkileşim noktasından dönüşüme kadar olan yolculuğunu izler. Bununla birlikte, pazarlama hunileri özelleştirilebilir ve aşamalar, gerektiğinde birleştirilebilir ya da parçalara bölünebilir. Genel olarak kullanılan pazarlama hunisi aşamaları şu şekilde sıralanabilir:


Farkındalık

 

Bu aşamada asıl amaç, markanızı ve ürünlerinizi hedeflediğiniz kitleye tanıtmaktır. Bu, tüm pazarlama çabalarınızın dikkat çekmeye ve mümkün olduğunca çok insana ulaşmaya odaklanması gereken huni aşamasıdır. Marka bilincini yaymak ve kitlenin ilgisini çekmek, pazarlama hunisinin farkındalık aşamasını tanımlar. Ve bu aşamadaki başarı, bir sonraki aşamaya yönlendirebileceğiniz olası satışların sayısı ile ilgilidir.


İlgi

 

İlgi aşaması, insanların markanıza veya ürünlerinize gerçekten ilgi duymaya başladığı aşamadır. Sizin ürününüzü, diğer markalarınkilerle birlikte değerlendirirler, özellikleri ve faydalarını öğrenmeye başlarlar. Pazarlama açısından bakıldığında bu aşamadaki amacınız, onları ürününüzün özellikleri, faydaları ve diğer ürünlerden nasıl daha iyi olduğu hakkında bilgilendirmek olmalıdır. Tüm bunlar, ürününüzü onlar için daha çekici hale getirmeye yardımcı olacaktır. 


Karar

 

Karar aşaması, bir alıcının yolculuğunda ürününüzü veya hizmetinizi gerçekten istemeye başladıkları ve yüksek bir satın alma niyetine sahip oldukları aşamadır. Karar aşaması ile temelde bir müşterinin bakış açısı “beğeniyorum” dan “istiyorum” a dönüşür.

 

Pazarlama bakımından incelendiğinde karar aşaması, bu dürtüyü sağladığınızdan ve bu yüksek niyetli potansiyel alıcıları gerçek müşterilere dönüştürdüğünüzden emin olmanız gereken bir süreçtir. Potansiyel müşterilerinizle, ürününüzün arzulanırlığını artıracak şekilde etkileşime girmeniz gerekir. Buradaki temel hedefler, tüketicilerin ilgisini çekmek ve sizin ürününüzü diğerlerinden daha fazla istemelerini sağlamaktır.


Aksiyon

 

Aksiyon aşaması, tüketicinin istediği eylemi gerçekleştirdiği ve bir müşteriye dönüştüğü pazarlama hunisinin son aşamasıdır. Dönüşüm hunisinin altındaki müşterileri hedefleyen herhangi bir pazarlama materyali, harekete geçmek için bir aciliyet duygusu taşımalıdır. 


Pazarlama Hunisinin Önemi Nedir?

 

Pazarlama hunileri, tüm pazarlama faaliyetlerinize bir yapı sağlamaya yardımcı olur ve size bir müşteriyi en iyi şekilde nasıl hedefleyeceğinizi söyler. Potansiyel müşterileri dönüşüm hunisinin hangi aşamasında bulunduklarına göre hedeflediğiniz zaman, pazarlama çok daha etkilidir.

 

Dönüşüm hunisinin tepesindeki insanlar henüz markanızın farkında bile değiller. Bu yüzden onlardan bir satın alma işlemi yapmalarını bekleyemezsiniz, önce onları bilgilendirmeniz şarttır. Tüketicileri hedeflemenin en iyi yolu, pazarlama dönüşüm hunisinin neresinde olduklarını bilmek ve onları daha ileri aşamaya yönlendirmek için doğru pazarlama taktiklerini kullanmaktır.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler