Vine Uygulaması Neden İptal Edildi?

03-02-2021

Fatma Yüksel

Diğer

Vine Uygulaması Neden İptal Edildi?

2012’de piyasaya sürülen Vine uygulaması, yüz milyonlarca kullanıcıya hitap ediyordu. Fakat 2017 senesinde bu uygulamanın iptal edildiği duyuruldu. Peki, TikTok Vine’a çok benzese de neden Vine etkili olamadı? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, ayrıntıları inceleyelim.

Vine Neydi?

Vine, kullanıcıların 6 saniyelik videolar oluşturmasına ve paylaşmasına izin veren bir video barındırma platformu idi. Bu sosyal medya kanalı biraz da TikTok’a benziyordu. Vine’ın aslında Twitter ve Youtube’un bazı özelliklerinden esinlendiğini söylemek doğru olur. Twitter, karakter uzunluğu kısıtlamaları içeren ve kullanıcıları aktif olmaya teşvik eden bir mikroblog sosyal medya platformu. Benzer şekilde Vine, video uzunluğu kısıtlaması nedeniyle bir mikroblog platformuydu. Videoların yayınlanması ise Youtube’un vlog’larına benziyordu. Yenilikçi ve kültürel açıdan çok etkili olmasına rağmen Vine, varlığını koruyamadı. 

Vine Neden Kapandı?

Bu sorunun kısa cevabını şu şekilde açıklayabiliriz; çünkü diğer benzer hizmetler ve özellikle Instagram, daha popüler oldu. Pazar payını kaybeden Vine, kârsız bir iş olduğu için iptal edildi. Vine’ın başarısızlığını tetikleyen diğer faktörlerden de söz edelim:


Pazar İhtiyaçlarını Karşılayamaması

Vine, başlangıçta bir mikroblog sosyal medya platformu olarak tasarlandı. Kendi sosyal çevreleri için kısa video klipler paylaşan insanlar bu uygulamayı tercih etti. Bir eğlence platformu olarak tanıtılan uygulama, aktif içerik tüketen pasif izleyicilere hitap etti. 6 saniyelik içerik uzunluğu kuralının bulunması, kullanıcıların farklı platformlara yönelmesine neden oldu. Bununla birlikte Vine, para kazanmak konusunda verimli bir araç değildi ve bu sebeple de video oluşturucular alternatif platformlara yöneldiler.


Rekabet Sorunları

Kısa biçimli video, günümüzde en popüler uygulamaların standart bir özelliğidir. Vine için ilk yıkıcı darbe Instagram’dan geldi. Bu sosyal medya kanalı 15 saniyelik video özelliğini aktif ettikten sonra, çoğu Vine kullanıcısı Instagram’ı tercih etti. Bu durum tam anlamıyla sonun başlangıcıydı. Doğal olarak, bir pazarın varlığını kanıtlayan ve buna rağmen ihtiyaçları karşılayamayan Vine, yerini başka uygulamalara bıraktı. 


Vine’ın Şirket Sorunları

Vine’ı satın alan Twitter oldu. Twitter'ın Vine'ı bu kadar erken bir aşamada satın almasının nedenlerinden biri, Twitter'ın kendi markasını ve işini büyütmek için Vine'ı kullanma konusundaki stratejik niyetiydi. Bu, bağımsız bir marka ve ürün olarak Vine'ın hissedarlarının bir önceliği değildi.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler