Warez Tema Nedir?

02-01-2021

Mert Cinkara

Web Dünyası

Warez Tema Nedir?

Lisanssız veya korsan tema anlamına gelen warez tema, son dönemlerde WordPress temalarına belirli bir ücret ödemek istemeyenlerin merak ettiği konulardan biridir. Blog yazarları ve profesyonel web kullanıcıları olarak tema ve eklentileri ücretli olarak satın alsanız da zaman zaman bazı temaları almaya finansal gücünüz yetmeyebilir. Bu durumda warez tema ilk seçenek olarak akla gelir. 

 

Peki, warez tema tam olarak nedir ve nasıl elde edilir? Gelin, yakından inceleyelim.


 

Warez Tema

 

Warez, korsan, yasadışı, illegal anlamları taşıyan bir kelimedir. İngilizce kökenli bir sözcük olan warez, aslında warez temanın ne anlama geldiğini açıklar. Warez temalar, lisanslı temaların ücretsiz veya uygun fiyata dağıtılmasıdır. Örnek verecek olursak, Themeforest, bilindik bir tema satış firmasıdır. Bu satış firması üzerinden alınan bazı temalar daha uygun fiyatlarla internet üzerinde satışa çıkarılır. Ancak bu gibi durumların karşısını almak için tema yapımcılarının belli başlı önlemler uyguladığını göz önünde bulundurursak, warez tema kısa dönemde birçok sorunla baş etmenize neden olur.  

 

Warez ilk olarak 1990 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Kapalı kaynak kodlarının hacklenmesi sonucu yazılımlar ücretsiz kullanım için uygun hale getirilmiş ve böylece warez tema yaygınlaşmaya başlamıştır. Ücretsiz olması bir nevi kullanıcıların işine gelse de Warez temaların zararları da yok değil.


 

WordPress Warez Temaları Kullanılmalı mı?

 

Ücretsiz sunulan WordPress Warez temaları ve eklentileri her ne kadar sizi para ödemek zorunda bırakmasa da sonrasında temanın orijinalini almadığınız için pişmanlık yaşatabilir. Öncelikle, bu tarz temalar bazen kötü amaçlı yazılımlara sahiptir ve ciddi boyutta güvenlik sorunlarına yol açar. Aynı zamanda bilgisayar korsanlarının sitenize dadanmasına neden olabilir. Bu da sadece sitenize değil, işinize de zarar verir ve imajınızı kötü etkiler. 


 

WordPress Warez Tema Ne Zaman Kullanılmalıdır?

 

WordPress Warez temalarını müşterinize örnek bir eklenti veya tema göstermek için kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi warez tema kullanımı, siteye geri dönüşü olmayan zararlar verir. Eğer örnek warez temanız beğenilirse müşteriden Premium sürümün bedelini talep edersiniz. Böylece hem bir kayıp yaşamamış olursunuz hem de müşteriyi zor durumda bırakmazsınız. Bunun dışında warez temanın, sitenizin saldırıya uğramasına, güvenlik sorunlarına ve zaman zaman uyumluluk sorunlarına neden olabileceğini unutmamanız gerekir.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler