Whatsapp’tan Büyük Yenilik-Aramalar Web’e Geliyor

20-12-2020

Ahmet Arif Öz

Web Dünyası

Whatsapp’tan Büyük Yenilik-Aramalar Web’e Geliyor

Whatsapp, günümüzde en yoğun şekilde kullandığımız iletişim araçlarından bir tanesi olarak yerini alıyor. Hemen herkesin tercih ettiği ve kullandığı uygulamaların en başında yer alan Whatsapp, geçtiğimiz yıllarda web sürümü getirerek güncellenmişti. QR Kod sayesinde telefonlar aracılığı ile giriş yapılan web Whatsapp’ta, Whatsapp’ın bir çok özelliği bulunmuyordu. Bunlardan bir tanesi de sesli ve görüntülü aramalardı. 

 

İleriki günlerde getirilmesi planlanan yeni sürüm ile WhatsApp web sürümünde sesli ve görüntülü arama desteği, kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır. Yeni güncelleme ile kişisel bilgisayarlarında veya dizüstü bilgisayarlarında çalışan kişilerin WhatsApp aramaları yapmak için telefona ihtiyacı olmayacak.

 

WhatsApp Web Yakında Sesli ve Görüntülü Çağrı Desteği Alacak

 

WhatsApp kullanıcıları yakında web sürümünde sesli ve görüntülü arama özelliklerine sahip olabilir. Yeni bir rapora göre WhatsApp, sesli ve görüntülü aramayı web sürümüne getirmek için çalışıyor. Bu özellik, WhatsApp web sürüm 2.2043.7'de yeni bir güncellemeden sonra görüldü. Bu doğrultuda söz konusu özellik şu anda beta aşamasındadır. Bu da şirketin bu özeliği halka açıklamadan önce test ettiği anlamına gelir.

 

WhatsApp'ın en son beta güncellemesini izleyen Webetainfo, yeni güncellemenin ekran görüntüsünü yayınladı. Webetainfo'nun raporuna göre, kullanıcılar WhatsApp Web üzerinden görüntülü ve sesli görüşme aldıklarında aramanın kabul edilebileceği veya reddedilebileceği ayrı bir pencere açılacak. Aynı zamanda kullanıcılar Whatsapp Web üzerinden bir başkasını aradığında küçük bir pencere açılacaktır. Bu aynı zamanda aramanın durumlarını da içerecektir. 

 

WhatsApp Web'de bireysel aramaya ek olarak, grup sesli ve görüntülü arama desteği de yakında sunulacak. Bu özellik şu anda beta güncellemesinde mevcut değildir. WhatsApp sesli ve görüntülü arama, Android ve iOS uygulamalarında zaten mevcuttur. Yakında bu özellik masaüstü sürümünde de mevcut olacak.

 

Şimdiye kadar Facebook'un tescilli anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp bu özellik hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Ancak beta uygulamasındaki son güncellemenin ardından önümüzdeki günlerde resmi kararlı sürümün de gelmesi bekleniyor. WhatsApp web sürümünde sesli ve görüntülü arama desteği, kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır. 

 

Yeni Whatsapp Versiyonunun Özellikleri

 

Whatsapp artık web'de sesli ve görüntülü görüşmeleri etkinleştirmek için çalışıyor. Bu, özellik uygulanırsa, kullanıcıların WhatsApp'ın web uygulamasından arama veya video görüşmesi yapabilmesi mümkün hale gelir. Özellik şu anda geliştirme aşamasındadır ve ne zaman piyasaya sürüleceği kesin değildir.

 

Whatsapp’ta Arama Nasıl Yapılır?

 

WhatsApp; metin mesajları, resimler, videolar ve sesli mesajlar göndererek dünyanın her yerinden insanların birbirleriyle bağlantı kurmasına olanak tanır. Uygulama aynı zamanda kullanıcılarının mobil planlarında dakikalar harcamadan birbirlerini aramalarını sağlar. Servis, aramayı yapmak için bireyin internet bağlantısını kullanması gerekir. WhatsApp üzerinden sesli ve görüntülü arama yapmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 

Sesli arama yapmak için, ekranın altındaki Telefon şeklindeki Aramalar simgesine dokunun. Ardından, yanında artı işareti bulunan ekranın sağ üst köşesindeki telefon simgesine dokunun. Bu, Yeni Aramalar sayfasını getirir ve oradan kullanıcılar, konuşmak için bir kişi seçmek için aşağı kaydırabilir. Her ismin yanında telefon ve video kamera simgeleri bulunur. Telefon simgesine dokunduğunuzda sesli arama başlarken kamera simgesi görüntülü sohbet başlatır. Alternatif olarak, kullanıcılar yeni bir sohbet veya daha önce başlattıkları bir sohbet açabilir ve sağ üst köşede aynı simgeleri bulabilir. Bir video görüşmesi başlatmak da aynı derecede kolaydır. Sağ üst köşedeki telefon simgesine dokunun ve Yeni Arama sayfasından video kamera simgesine dokunun.

 
Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler