Yapay Zekâ İşimizi Elimizden Alacak Mı?

20-01-2021

Fatma Yüksel

Diğer

Yapay Zekâ İşimizi Elimizden Alacak Mı?

Yapay zekâ, her şeye rağmen daha akıllı hale geliyor. Araştırmalar, bu yüzyılda bir bilgisayar yapay zekasının bir insan kadar "akıllı" olabileceğini öne sürüyor. Bazı felsefeciler ve iş insanları, makine zekasını, insanlığın yapması gereken son icat olarak görüyorlar. Gelişmiş analitik ve robotik sistemler, hemen her sektörü etkilemeye başladı bile. Yapay zekâ daha fazla endüstriyi geliştirip kesintiye uğrattıkça, pek çok profesyonel kendi kariyerleri hakkında daha çok endişe duyuyor. Peki, aslında bu endişeye gerek var mı? AI teknolojisi kariyerimizi nasıl etkileyebilir? 


Hangi Sektörler Risk Altında

 

AI teknolojisinin yaygınlaşması durumunda, en çok risk altındaki sektörlerin bilim, sağlık hizmetleri, güvenlik, çiftçilik, inşaat, ulaşım ve bankacılık alanlarındaki işler olacağı tahmin ediliyor. Daha spesifik olarak, aşağıdaki iş kollarının 2037 yılına kadar gereksiz hale gelmesi ve yerini otomatik sürümlerle değiştirmesi bekleniyor:

 

  • Kasiyerler yerine kendi kendine ödeme alan makinelere
  • Seyahat acenteleri yerine seyahat web sitelerine
  • Taksi şoförleri yerine kendi kendine giden arabalara
  • Gazeteciler yerine yapay zekâ yazılımına
  • Çağrı merkezi temsilcileri yerine otomatik robotlara
  • Montaj hattı çalışanları yerine otomatik robotlara
  • Spor hakemleri yerine video teknolojisine

 

Yapay zekanın 2037 yılına kadar çok sayıda insan işini devralacağı düşünülse de, AI teknolojisinin, çoğu insan ve yapay zekâ arasındaki iş birliğini mümkün kılması şarttır. Ayrıca AI teknolojisinin pek çok yeni iş türü yaratması da tahminler arasındadır.

 

Araştırmalar gösteriyor ki yapay zekâ, belirli mesleklerde birkaç görevi insanlardan daha iyi yerine getirebiliyor. Fakat robotlar, iş için gereken tüm görevleri insanlardan daha iyi yapamıyor. Başka bir deyişle, çoğu işler AI tarafından değil, insan ve makine ortaklığı ile gerçekleşebilir. Bu da daha güçlü bir ittifakı zorunlu kılar. 


Robotlar, İnsanların Yerini Alabilir Mi?

 

Robotların belirli bölgelerdeki insan işçilere göre olumlu avantajları olabilir. Yine de insanların yerini tamamen alamazlar. Robotların konumumuzu alabilme düşüncesiyle ilgili sayısız teori olsa da, ölçek olarak biraz daha küçük düşünmeliyiz. Robotik ve yapay zekâ, sağlık ve perakende gibi işletmelerde zaten kullanılmaya başlandı. Bu sektörlerde kullanılan robotlar, yalnızca yardımcı konumda olduğu için fayda yaratıyor. 

 

Robot teknolojisinin daha küçük ölçekli uygulamaları iş yerlerine entegre edilebilir ve bu da insanların işini daha kolay hale getirebilir. Pratik olarak her robotik süreç veya otomasyon, bir insan için yeni bir iş yaratır. Robotik uygulamaların düzgün şekilde işleyebilmesi için insan gözetimine gerek vardır. Tüm bunlardan dolayı robotların, insanların yerini alacağını söylememiz mümkün değildir.

Paylaş

Benzer Haberler

Teknoloji ve Dijital Pazarlama Alanlarında Yazdığımız Yazıları İnceleyebilirsiniz

Etiketler