E-Ticaret Nedir?

b2b e-ticaret

Dijital platformda mağaza sahibi olmanın karşılığı olan “e-ticaret” temelde, online satış ve online satın alma işlemleri bütünüdür. Günümüzde her kesimden insanın dikkatini çekmekte olan e-ticaret, popülaritesini adım adım artırmaya devam etmektedir. Artan bu ilgi ile öğrenciler, ev hanımları veya alternatif gelir elde etmek isteyen insanlar, e-ticarete giriş yapmanın çeşitli yollarını merak ediyor ve bu konuda kapsamlı araştırmalar içine giriyorlar.

Online satış yaparak kazanç kapısı açmak isteyen veya kazanç ağını genişletmek isteyen sizlere; e-ticaret sistemlerinin teknik detaylarını, e-ticaretin avantajlarını ve e-ticaret çeşitlerini aktarmamız gerekiyor.


E-ticaretin Amacı Nedir?

Günümüz teknolojisinde ve gelişmekte olan dijital dünyada e-ticaretin temel amacı; kullanıcılara, hızlı ve kolay bir şekilde alışveriş imkânı sunmaktır. İnsanlar, web dünyasına güvenmekte hâlâ sorunlar yaşıyorken onlara, güvenli bir alışveriş seçeneği ve erişilebilirlik olanağı sunmak da e-ticaretin amaçlarından biridir. Kullanıcılar olarak veya iş sahipleri olarak 7’den 70’e “evden para kazanma” kavramını çağrıştırıyor olsa da e-ticaretin amacını bu kadar basite indirgemek yanlış bir tercih olur. Bu kolaylığı sağladığını biliyoruz fakat e-ticaret sitelerinin aslında birer mağaza yani “online mağaza” olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor! Konunun özü; e-ticaretin en temel amacı, düzenli ve özenli bir online mağaza alışkanlığı kazandırabilmektir.


E-ticaret Çeşitleri

E-ticaret alanına girmek istiyorsanız, bilgi sahibi olmanız gereken birçok kavram bulunmaktadır. Bunlardan işiniz ile ilgili en doğru olanını belirleme konusunda iyi bir araştırma yaparak ve/veya biz uzmanlardan yardım alarak sağlıklı bir sonuca varabilirsiniz.

b2b e-ticaret

B2B (Business to Business) Şirketler Arası Elektronik Ticaret

E-ticaret isminin geçtiği birçok yerde B2B kavramını da görmüşsünüzdür. Konuyla ilgili bilgi birikiminin eksik olduğunu düşünenler için “B2B nedir?” sorusuna bir açıklık getirelim. B2B’yi kısaca şirketten şirkete ticaret olarak nitelendirmek mümkün. B2B satış modeli ile şirketler, kendi aralarındaki satış ve pazarlama unsurlarını geliştirme ve sürdürülebilirlik sağlama avantajını elde etmiş olurlar. Bu avantajlar bazı sektörler için aslında bir zorunluluktur.

Temelde bunun daha kapsamlı kavranması için B2B’nin sunduğu avantajlar:

 • Bazı şirketler için mesai kavramı yoktur. Olamaz çünkü sürekli ürün/hizmet desteği en temel şirket politikalarıdır. 7/24 ulaşılabilirlik, bu e-ticaret modelinin başta gelen avantajıdır.
 • B2B, Dünya’nın herhangi bir bölgesinde şirketle rahatça alışveriş yapabilme imkânı sunar.
 • B2B yazılımları, işletme sahipleri ve/veya yöneticileri için en önemli unsurlardan birini hizmetlerine sunar: zamandan tasarruf. Çevrimiçi işlem yapabildikleri için ne zaman, nerede oldukları önemli değildir.
 • Yine bu e-ticaret sistemi sayesinde işletmeler, birim başına maliyetlerini düşürme fırsatına sahip olurlar.

 • b2c e-ticaret

  B2C (Business to Customer) Şirket-Tüketici Arası Elektronik Ticaret

  Ülkemizde e-ticaret denildiğinde akla gelen ilk sistem B2C’dir fakat genelde bu sistemin B2C olduğu akla gelmeyen tarafıdır. Bunun sebebi konuya hakimiyet olmamasından ötürü de olabildiği için “B2C nedir?” sorusuna da bir açıklık getirelim.

  B2C, şirket-tüketici arası e-ticareti temsil eden ve bunun en güzel örneği, hepimizin günlük ziyaretler gerçekleştirip online alışveriş yaptığı sistemlerdir. B2C modeli ile doğrudan müşterilere ulaşıldığı için en temel amaç; müşterilerin güvenli bir alışveriş ortamında olduğunu ve gönül rahatlığıyla istediği ürün/hizmet satın alımını gerçekleştireceğini bilmesini sağlamaktır. Genelde bunu sağlamak isteyen insanlar, sanal pazar yerlerinde yer almak için emek sarf ediyor fakat emin ellerden çıkan e-ticaret yazılımları ile kendi e-ticaret sitenize de sahip olarak bu güveni sağlama imkânına sahip olmak fazlasıyla mümkün.

  B2C’nin avantajları:

  • B2B’ye benzer olarak B2C ile de Dünya’nın diğer uçlarındaki insanlara satış yapma imkânına sahip olunur. Dünya’nın her yerinde kendi pazarınızı oluşturumak önemli bir avantajdır ve bunu değerlendirme şansına sahipsiniz.
  • B2C yazılım sistemleri sayesinde potansiyel müşterilere ulaşmak daha yakın bir kavram haline gelir. Fakat burada atlanmaması gereken en önemli detay SEO kavramıdır. Sizin için doğru SEO hizmetini tercih etmediğiniz sürece internetin bu uçsuz bucaksız alanını değerlendiremezsiniz. (SEO konusunda detaylı bilgi için “SEO Nedir” yazımızı ve hizmetimizi inceleyebilirsiniz.)
  • B2C sayesinde birçok fiziksel gideri ortadan kaldırma fırsatını yakalarsınız. Normalde bir mağaza açmak istediğinizde ödemeniz gereken fahiş kira bedelleri, elektrik, su, doğalgaz vb. gibi etkenler sizin için söz konusu değildir. Yine de unutulmamalıdır ki bu yatırım yapmamanız anlamına gelmiyor! Bir online mağazanın ön plana çıkması için ve daha çok müşteriye ulaşmak için SEO, GMB (Google Benim İşletmem), profesyonel ürün çekimi olan fotoğraflar vb. gibi yatırımlar yapmak sağlıklı adımlar atılması için önemli etkenlerdir.
  • Hedef kitlelere ulaşmak için kullanılan sosyal medya platformları ile bağlı olan bir B2C sistem sayesinde hem daha gerçekçi sosyal medya ürün kategorisi oluşturma şansı bulunur hem de sosyal medya reklamları üzerinden reklam ve kitle belirlemesi yaparak bu mecranın olanakları değerlendirilmiş olunur. Geniş bir ağ üzerinden müşteri portföyü oluşturulması bir yana reklam bütçesini düşük seviyelerde tutma şansı yakalanmış olur.

  E-ticaret İhtiyaçları Nelerdir?

  Başlangıcı basit gibi görünse de önemli faktörler atlanır ise e-ticaret sisteminden bir başarı beklemek doğru olmaz. E-ticarete girmek için temel ihtiyaçlar şunlar:

  • Bir şirket kuruluşu ilk adım olmalıdır. Yasal olarak herhangi bir sorun yaşamamak ve müşterilere güven verebilmek için en önemli etkendir.
  • Sektörünüze en uygun e-ticaret alt yapısının seçilmesi gerekir. Bulunulan sektöre uymayan bir sistem tercihi özellikle ilerleyen aşamalarda bolca baş ağrıtacaktır.
  • Bugüne kadar web dünyasına uzak kalındıysa ve “kullanıcı deneyimi” anlamında bilgilerin eksik olduğu düşünülüyor ise bu alanda profesyonel bir destek veya danışmanlık almak doğru bir tercih olacaktır.
  • Ürünlerin kalitesine güvenilen bir tedarikçi seçimi yapmak oldukça önemlidir.
  • Sitenize ve sisteminize yapılacak olan kargo entegrasyonları için kargo anlaşmalarının olması gerekir.
  • Opsiyonel olarak satış ağını genişletmek isteyenlerin sosyal medya ürün oluşturma ve dolaylı olarak sosyal medya satışı üzerine odaklanması gerekir.
  • Elbetteki web dünyasına adım atılıyor ise; Domain (alan adı), Server (sunucu), Ödeme Yöntemleri anlaşmaları (ödeme entegrasyonları için) ve Güvenlik Sertifikası (SSL) gibi koşulların tamamlanması zorunludur. 128 BİT SSL sertifikaları yerine 256 BİT SSL sertifikaları tercih edilmedilir.

  E-ticaretin Avantajları Neler?

  b2b e-ticaret avantajlar

  E-ticaret sistemlerinin geleneksel ticarete kıyasla sağladığı avantajlar:

  • Hızlı etkileşim sebebiyle işletmeler daha büyük kazançlar elde edebilirler
  • İşletme sahipleri e-ticaret sayesinde büyük fiziksel giderleri sorumluluk dışına almış olur
  • E-ticaret sitesi içerisinde müşteride doğru izlenimler bırakılmış olacağı için hızlı ve kolay alışveriş işlemleri sağlar
  • Piyasa fiyat araştırmasına ayrılan zamanı ve maliyeti olabildiğince en aza indirgeme fırsatı tanır
  • Birden fazla ürün çeşidinin kıyaslanmasına imkân tanır
  • Ürün çeşitliliği istenilen miktarda artırılabileceği için e-ticaret, potansiyel müşterilere geniş bir tercih imkânı sunulmuş olur
  • Müşterilerle başlangıç aşaması ve işlem süreçlerinde gereken iletişimin masrafları azaltılır
  • Benzer ürünlerin bazı masraflardan sıyrıldığı için online mağazalarda daha uygun fiyata bulunması önemli bir avantajdır
  • 7/24 istenildiği zaman satış ve satın alma gerçekleştirilebiliyor olması ile e-ticaret, kazancın kısıtlanmamış olmasını sağlar
  • Ürünler hakkında gereksiz detaylar kaçınılmış olur ve müşteri; ürün için bilmek istediği kadarını değerlendirerek rahat bir alışveriş gerçekleştirmiş olur, güven tazeler ve sadakatini sunar
  • İnternet kullanıcısı olan her bir bireyin, her an her saniye müşteri olma fırsatını değerlendirme şansı oluşturur
  • Web sitelerinin hepsi için geçerli olan firma bilinirliğini artırmaya katkısı büyüktür. Ek olarak e-ticaret sayesinde insanlar, firmanın güvenilirliğini de ölçme fırsatı bulmuş olurlar. Bu da bilinirlik açısından daha büyük bir katkı demektir.

  Developer Bilişim olarak E-ticaret yazılımları konusunda aradığınız bütün çözümlere ulaşabilmenizi sağlıyoruz. Bütün yazılım hizmetlerimize ek olarak dijital pazarda bulunmak istediğiniz konuma giden yolu sizlerle birlikte inşa ediyoruz. İster “E-ticaret Danışmanlığı” isterseniz de “E-ticaret Yazılımları” tercihi yapın, Developer Bilişim olarak birçok online mağazanın mimarı olmaktan gurur duyuyoruz. Siz de Developer Bilişim yazılım teknolojileri farkını yaşamak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızı Nasıl Buldunuz ?
Paylaş